Seçmen listesini kontrol ettiniz mi, seçmen kağıdını aldınız mı?

Referanduma bugün itibariyle 22 gün kaldı. Dolayısıyla, Yüksek Seçim Kurulu’nun belirlediği referandum takviminin de sonuna gelindi.
12 Eylül’deki anayasa değişikliği halkoylaması için sandık başına gidecek seçmenlerin öncelikle adlarının seçmen listesinde olup olmadığını kontrol etmeleri gerekiyor.
Gerçi…
Listeler geçen yıl yapılan yerel seçimdeki listeler ama güncellemeler sırasında yine de karışıklık olabileceğini gözden uzak tutmamak gerekiyor.
O nedenle…
22 Haziran’da ilk askı sürecinin tamamlanmasının ardından itirazlarla son kez güncellenen seçmen listeleri bu hafta sonu askıdan indirilecek ve kesinleşmiş olacağı için, herkesin bağlı bulunduğu muhtarlıktaki seçmen listesinde adının olup olmadığını son kez kontrol etmesinde yarar var.
Yine…
İlçe Seçim Kurulları tarafından hazırlanıp muhtarlıklara gönderilen seçmen bilgi kağıtlarının da alınması gerekiyor.
Ne var ki…
Pek çok seçmenin referandumu seçimler kadar önemsemediği görülüyor.
Çünkü…
Muhtarlıklarda seçmen listesini kontrol edenlerin sayısı çok az. Seçmen kağıtları da aynı şekilde pek alınmıyor.
Oysa…
Sandık başına gidip de bir sürprizle karşılaşmamak için, seçmen listelerinin önceden kontrol edilmesi, hatta seçmen kağıtlarının alınması çok önemli.
Bununla birlikte…
Muhtarlığa kadar gitmeye zamanı olmayanlar da internet yoluyla öğrenebilme şansları var.
Bunun için de…
İnternette http://www.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgi.jsp adresine girip kimlik bilgileriyle sandık ve sıra numaralarını kontrol edebilirler.
Bir uyarı daha…
Referandum için oy kullanırken seçmenlerin yanında nüfus cüzdanlarını mutlaka bulundurmaları gerekiyor. Ama ellerindeki nüfus cüzdanında da vatandaşlık numarası olması gerekli.
Nüfus cüzdanı eski olanlar, bağlı bulundukları İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak üzerinde vatandaşlık numarası yazılı yeni nüfus cüzdanlarıyla değiştirebilirler. Bunun için de işlemlerin ilk ayağı mahalle muhtarlığında yapılıyor.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

20

08 2010

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: