Bursa’nın başı sağ olsun… Uludağ Üniversitesi Rektörü Mete Cengiz’i de kaybettik

Ölüm haberleri insanın içini sızlatıyor. Hele, Prof. Dr. Mete Cengiz gibi bu Bursa’ya hem eğitim olarak, hem de şifa dağıtan doktor olarak hizmeti ve emeği geçmiş insanların ölüm haberleri daha da etkileyici oluyor.
Mete Hoca, 1980 yılında ikinci doktorasını yapmak üzere geldiği Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde binlerce insanı sağlığına kavuşturmanın yanında, kürsü başkanı olarak, Tıp Fakültesi Dekanı olarak yıllarca üniversite eğitimine de hizmet verdi, yüzlerce doktor yetiştirdi.
2008 yılında Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran’dan sonra Uludağ Üniversitesi’ndeki yeni rektör seçiminde en yüksek oyu aldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de onu hak ettiği rektörlük görevine atadı.
Sakin yapılı, insanı seven bir kişiliği vardı.
Ama…
Binlerce kişiyi sağlığına kavuşturmasına karşın kendi sağlığını ihmal etti. 6 ay önce yakalandığı kanser ile mücadele etti.
İlk aşamada…
Kansere karşı savaşını kazandı da. Ameliyat olup döndükten sonra yeniden göreve başladı.
Fakat…
Bir ay kadar önce sinsi hastalık yeniden ortaya çıktı. Bir süre evinde hem dinlendi, hem tedavi oldu. Son 10 gündür de Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’ne kaldırıldı.
Son 3 gündür Hoca’nın uyutulduğunu biliyorduk.
Bu akşam da vefat haberi geldi.
Prof. Dr. Mete Cengiz artık hayatta değil. Ama Bursa’nın unutulmazları arasındaki yerini aldı.
Hoca’mıza Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine, öğrencilerine, şifa verdiği hastalarına, kısacası Bursa’ya başsağlığı diliyoruz.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

29

01 2011

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: