Çaybaşı HES’ten Danıştay kararıyla ilgili bilgi notu geldi: Yetki iptal ama yürütmeyi durdurma yok, projeye devam

Gelişmeyi bu sayfalarda “Hidroelektrik Santrale Danıştay İptali” başlığıyla duyurduk.
Yazıda…
Avukat İsmail Beşiktepe tarafından müvekilleri adına açılan davada Danıştay 6. Dairesi’nin verdiği “Bakanlar Kurulu’nun EPDK’ya yetki devrinin iptali” kararına yer verdik.
Bunun üzerine…
Çaybaşı Köyü’nde Nilüfer Çayı üzerine Egemen-1 adıyla yapılan ve kısa adıyla HES olarak bilinen hidroelektrik santral firması Enersis Elektrik Üretim Anonim Şirketi Vekili Avukat Ecmel Seren’den bilgi notu geldi.
Notta…
Bakanlar Kurulu’nun EPDK’ya yetki devriyle ilgili ayrıntılı bilgiler verildikten sonra elektrik üretim lisansı alımında yapılan işlemler anımsatılıyor.
Sonra da…
Bu lisans kapsamında yasanın tanıdığı yetkiye dayanarak Bakanlar Kurulu’nun aldığı acele kamulaştırma kararı ve uygulamanın işleyişi anlatılıyor.
Ardından…
Danıştay 6. Dairesi’nin yetkiyi iptal etmesine karşın yürütmeyi durdurma isteğini reddettiği vurgulanıp şu yorum yapılıyor:
“Danıştay tarafından projeye yönelik herhangi bir iptal kararı verilmediği gibi, karar metninin hiçbir yerinde, özellikle hüküm bölümünde projenin iptaline dair bir ifade yer almamaktadır.”

– Çaybaşı HES’te üretime devam-

Bu arada… Keles Yolu üzerinde, maden suyu fabrikalarının bulunduğu Çaybaşı Köyü’nde Nilüfer Çayı üzerine kurulan hidroelektrik santral yeri kamulaştırması için Bakanlar Kurulu’nun Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na verdiği yetkiyi Danıştay iptal etti.
Bu karar hukuki bir boşluk doğuruyor.
Gelişme üzerine Çaybaşı’ndaki Egemen-1 Hidroelektrik Santrali İşletme Müdürü Ercan Türkbeyler aradı.
Enerji Bakanlığı’nın santralın kabulünü yaptığını anımsatıp, yalnızca kamulaştırma yetkisinin iptal edildiğini söyledi ve “Lisans ya da kullanım iptali yok, elektrik üretimimiz devam ediyor” dedi.