6.5 milyon Sivaslı, Türkiye’nin en kalabalık nüfusu

Sivas’a değişik gerekçelerle pek çok kez gittik… Ama ikisini unutamıyoruz.
İlkinde…
Lise öğrencisiyken Türkiye Greko Romen Güreş Şampiyonası sırasında sakatlanıp güreşe veda ettiğimiz il olarak aklımızda kaldı.
Diğerinde…
32 yıl önce bir sabaha karşı Sivas terminaline indiğimizde hava sıcaklığı -15 dereceyi gösteriyordu. Üşüyen ellerimizi ısıtabilmek için fırından sıcak ekmek aldığımızı anımsıyoruz.
Küçük, güzel, düzenli bir Anadolu kenti olan Sivas dışarıya göç vermesiyle tanınıyor.
Nitekim…
Bursa Sivaslılar Derneği’nin geçen hafta yapılan genel kurulunda üçüncü kez başkanlığa seçilen Ali Dinçyılmaz, yönetimde birlikte çalıştığı Başkan Yardımcısı Cüneyt Bülent Şeker’le birlikte dün ziyaretimize geldiğinde şu çarpıcı bilgiyi verdi:
“Sivas’ın kent nüfusu 300 bin ve hiç artmaz. Çünkü sürekli dışarıya göç veriyor. Hesaplara göre, Sivas dışında 6.5 milyon Sivaslı var ve bu Türkiye’nin en büyük nüfusu.”
Şunu da ekledi:
“Biz pek kendimizi ortaya koymuyoruz ama Bursa’da da il genelinde 100 bin Sivaslı olduğunu her yerde söylüyoruz.”
Bu noktada…
Bursa’da yaşayan Sivaslılar için şöyle bir tablo çizdi:
“Siyasi partilerin yönetim kurullarında hemşerilerimiz var elbette ama bizim arkadaşlarımız siyasette pek öne çıkmıyorlar. Onun yerine ticareti seçiyorlar.”
Tanınmış Sivaslılar arasından örnekler de verdi:
“Büyükşehir Belediye Başkanvekilimiz Abdullah Karadağ, Tike Halı sahibi Nuri Tike, Sefa Yerliyurt, Muhterem Amcaoğlu gibi herkesin tanıdığı isimlerle Halıca, Evkur, Ece Halı, Karadağ Mobilya Yerliyurt İnşaat gibi markalar Sivaslı hemşerilerimizin Bursa’daki gururları.”
Şunu da önemsedi:
“Kısa adı Badef olan Bursa Anadolu Dernekleri Federasyonu’nun 23 il derneği kurucusu arasındayız. Federasyon yönetiminde bizi Sayın Cüneyt Bülent Şeker temsil ediyor. Türkiye’de ilk olduğu için model özelliği taşıyan bu federasyonu önemsiyoruz.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

07

01 2013

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: