Bu proje Bursa’yı “sağlığın başkenti” yapar: Sağlık Serbest Bölgesi

Bursa yıllarca tarihin başkenti olarak kendine yol bulmaya çalıştı. Sonra istihdamla birlikte sanayinin başkenti oldu. Sanayi üretiminin sonucu olarak da ihracatın başkenti haline geldi.
Yakın süreçte…
Yıllar öncesindeki termal özelliği anımsandı ve yeni yatırımlar gündeme geldi, böylece termalin başkenti unvanını geri almak için önemli bir hamle yapıldı.
Bu arada…
Çok özel girişimlerle sağlık turizminin başkenti ve literatürde geriatri adı verilen yaşlı bakımının başkenti yapacak girişimlerin cazibe merkezini oluşturdu.
Şimdilerde…
Bursa’ya yeni bir kimlik katacak önemli bir proje üzerinde çalışılıyor: Sağlık Serbest Bölgesi.
Gerçi…
Yaygın olmadığı için çok bilinen bir uygulama değil bu. Zaten şu anda dünyada bir tane Sağlık Serbest Bölgesi var. O da, Birleşik Arap Emirlikleri merkezi olarak kabul edilen Dubai’de.
Eğer…
Bursa Valisi Şahabettin Harput’un önderlik ettiği Bursa Sağlık Serbest Bölgesi projesi gerçekleşirse, Dubai’den sonra dünyada ikinci olacak. Bu da Türkiye’nin ilk Sağlık Serbest Bölgesi anlamına geliyor.
Aslında…
Sağlık altyapısı ve koşulları Bursa’yı sağlık üssü yapacak bu proje için en ideal kent olduğunu gösteriyor.
Bir kere…
Böyle bir uygulama için ilk şart olan tıp eğitimi yıllardır Bursa’da var. Dahası, Uludağ Üniversitesi’nin başarısı bilinen Tıp Fakültesi yanında, yeni kurulan Orhan Gazi Üniversitesi de tıp eğitimi verecek.
Bununla birlikte…
Yüksek İhtisas ve Şevket Yılmaz hastaneleri eğitim ve araştırma hastanesi kapsamında hizmet veriyor. Özel hastanelerden Medical Park’ın da bu kulvara girip eğitim ve araştırma hastanesine dönüşme düşüncesi olduğuna dair duyumlar kulağımıza geliyor.
Bir yandan yeni kamu hastaneleri için proje hazırlayan Bursa, diğer yandan da eski hastanelerini yenileyip modernleştirecek önemli adımlar atıyor.
Özel hastaneler hem fiziksel mekan, hem teşhis-tedavi ve hasta bakımında en üst düzeye ulaştı. Hele Dağyenice Projesi başlı başına cazibe merkezi.
Bir de şu var:
Dünyada ve özellikle de Avrupa’da sağlık hizmetleri çok pahalı. O nedenle, başta Araplar olmak üzere değişik ülkelerden sağlık turizmi kapsamında son bir yıldır Bursa’daki özel hastanelere yabancı hasta geliyor.
İşte…
Tüm bu nedenlerle dünyanın ikinci, Türkiye’nin ilk Sağlık Serbest Bölgesi için en uygun kentin Bursa olduğunu söylüyoruz. Bu proje gerçekleşirse, Bursa gerçekten sağlık üssü olur ve sağlığın başkenti diye tanımlayabileceğimiz yeni bir kimlik kazanır.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

31

05 2013

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: