Türk dünyası müzeleri istedi Bursa kültür başkenti oluyor

İlk temas… Avrupa Müze Akademisi’nin her yıl verdiği, dünyada müzecilik anlayışının en iyilerini belirleyen Micheletti Ödülü ve yarışması için Bursa’nın seçilmesiyle kuruldu.
Nisan ayında Bursa’da yapılan yarışmada ödül Almanya’ya gitti ama Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin müzecilik alanında yaptıkları tüm katılımcıları hayran bıraktı.
Kent Müzesi ile başlayan Merinos’taki Tekstil Müzesi ve Enerji Müzesi ile müzecilik çalışmalarında doruğa çıkan Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi miras alanında yaptıkları kısa adı Türksoy olan Türk Dünyası Kültür Teşkilatı’nın ilgisini de Bursa’ya çekti.
Nitekim…
Türksoy’un ağustos ayında Kazakistan ve Kırgızistan’da düzenlediği panellerin konukları arasına Bursa da girdi.
Müzecilik alanındaki sorunların ve çözümlerinin tartışıldığı panellerde Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez, Tarihi Kültürel Miras Projeler Koordinatörü Aziz Elbas, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Saffet Yılmaz katıldılar.
Bursa heyeti, Türk Dünyası Kültür Teşkilatı’nın özel davetlisi olarak katıldıkları Kazakistan’ın Almatı ve Kırgızistan’ın Bişkek kentlerindeki toplantılarda Bursa’da yapılanları anlattılar.
Toplantılarda…
Sunumları çok ilgi görünce, Türksoy’un önerisiyle “Bursa’nın deneyimlerinin Türk dünyasında paylaşılması” kararı alındı.
Dahası…
Yine organizasyonu yapan Türksoy’un önerisiyle “Türk dünyası ülkeleri arasında, müzecilik alanında bir ağ kurulması ve deneyimlerin paylaşılması” gündeme geldi.
Ardından…
Bursa’ya dönen Büyükşehir kadrosu, Türk dünyasıyla nelerin paylaşılacağı üzerine araştırmalar yapmaya başladılar.
Araştırmalar…
Tarihi mirasın korunması çalışmalarına ve müzeciliğe büyük önem veren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin direktifiyle “Türk dilinin konuşulduğu coğrafyayla kültürel ilişkileri geliştirecek projeler” hazırlığına dönüştü.
Bu da…
Büyükşehir’in yayın organı Bursa’da Zaman dergisinin ağustos sayısında Türk dünyası özel dosyasının yer almasını getirdi.
Dergi…
Türksoy başta olmak üzere Orta Asya’daki Türk dünyası ülkelerinde büyük ilgi gördü. Bursa’nın bu coğrafyaya gösterdiği ilgi de hayranlık oluşturdu.
Bunun sonucunda da Bursa merkezli etkinlikler yapılması benimsendi.
Gelinen noktada…
Yine Türksoy’un organizasyonuyla, Orta Asya ülkeleri müzecilik ve tarihi kültürel miras uzmanları 8-11 Kasım 2013 tarihlerinde Bursa’da toplanacaklar.
Bursa Büyükşehir Belediyesi evsahipliğindeki toplantıya; Türksoy Genel Sekreteri Düzen Kaseinov’un yanı sıra Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Yakutistan-Rusya, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Moğolistan, Moldova, Kırım-Ukrayna, Başkurdistan-Rusya, Tataristan, Altay-Rusya, Tava-Rusya gibi Türk dünyası ülkelerinden uzmanlarla Rusya’nın St. Petersburg kenti antropoloji ve etnegrofya müzelerinin müdürleri katılacak.
Kültür Bakanlığı temsilcileri de katılımcıları arasında.
Türk dünyasından gelecek uzmanlar 3 gün boyunca tarihi kültürel miras, endüstri mirası ve müzecilik deneyimlerini paylaşıp bilgi alışverişi yapacaklar, Bursa’nın tarihi ve kültürel varlıklarını da gezip tanıyacaklar.

Bursa merkezli yeni Türk birliği

8-11 Kasım tarihlerinde Türk dünyası müzecilik uzmanlarını Bursa’da buluşturacak toplantının yanı sıra önemli bir karar daha alındı.
Buna göre…
Türk dünyası müze teşkilatlarından oluşan Bursa merkezli birlik oluşturulacak.
Yeni oluşturulacak Bursa merkezli yeni birlik toplantılarını her yıl başka bir ülke ve kentte yapıp kültürel paylaşım gerçekleştirecek.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

26

09 2013

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: