Büyükşehir’i kazandı, ilçeleri çevirdi: Seçimin galibi Altepe

Seçim için son iki haftaya girildiğinde, yapılan kimi anketlerin de işaret ettiği şekilde şöyle bir sonuç algısı ve şöyle bir beklenti doğdu:
Nilüfer ve Mudanya’da CHP’nin, İznik ve Yenişehir’de MHP’nin, Orhangazi ve Karacabey’de DP’nin seçim kazanma şansları daha yüksek. Büyükşehir ve diğer ilçelerde ise AK Parti sonuca yakın.
Fakat…
Son iki hafta devreye Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe girdi. AK Parti’nin ikinci dönem için de Büyükşehir Adayı gösterdiği Altepe kamuoyu araştırmalarının kendisini açık ara önde göstermesine karşın sahaya çıkıp ağırlığını koydu.
Üstelik…
Yalnızca kendisi için değil, partisinin ilçe adayları için de özel çalışmalarla devreye girdi.
Seçime üç gün kala da izlenimlerini sorduğumuzda gülümseyerek şunu söyledi:
“Bizim kaybettiğimiz düşünülen ilçeler var. Ama bir kenara yazabilirsin. İznik’te, Yenişehir’de, Orhangazi’de, Karacabey’de, Mudanya’da da AK Parti kazanacak. Hepsine gittim, köyleri dolaştım, havayı gördüm.”
Dün akşam…
Bursa için sonuçları biraz da Altepe’nin söylediklerini anımsayarak izledik.
Gördük ki…
AK Parti’nin kaybedeceği yolunda beklenti oluşan, ya da öyle tahmin edilen ilçelerden Yenişehir, İznik, Orhangazi, Karacabey bu özel çalışmalarla kazanılmış.
Gemlik, Mustafakemalpaşa ve Orhaneli’nde yaşanan sıkıntılar da yine aynı Altepe çalışmalarıyla giderilmiş.
Mudanya’da ise anketlere göre 8-10 puana ulaşan fark kapatılmış.
Buna karşın…
Mudanya’daki çabalar AK Parti’nin seçimi kazanmasına yetmedi. Bir değişik ifadeyse, Nilüfer’den sonra Mudanya da CHP’nin oldu.
O bakımdan…
2009 yerel seçiminde Bursa’da Büyükşehir dışındaki 17 ilçeden 14’ünü kazanan AK Parti’nin iki hafta öncesine kadar bu seçimde daha fazla ilçeyi kaybetmesi beklenirken, kimi olumsuzluklara karşın kazandığı ilçe sayısını arttırması önemli.
Bize göre de bunun mimarı Recep Altepe’den başkası değil.
Üstelik…
Altepe’nin kendi seçim kampanyasını kendi planlamasıyla yürüttüğünü ve parti yapısının biraz uzak durduğunu da eklemek gerekiyor.

Altepe’nin yaşadığı ilk

Ekrem Barışık 1984 yılında Bursa Belediye Başkanı olarak seçildi, fakat 1987 yılında Büyükşehir yasasıyla ilk Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.
1989’da seçimi kazanan Teoman Özalp ise seçilmiş ilk Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı unvanı aldı.
Bugüne kadar 1994’te Teoman Özalp, 1999’da Erdem Saker, 2009’da Hikmet Şahin ikinci kez aday olan Büyükşehir Belediye Başkanları’ydı.
Recep Altepe ikinci kez aday gösterilen dördüncü, fakat üst üste ikinci dönem seçilen ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tarihe geçti. AK Parti de üst üste üst dönem kazanan ilk parti oldu.
Hem de…
Ortamın tüm olumsuzluklarına karşın yüzde 50 oy oranının üstüne çıktı.

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

31

03 2014

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: