Siyaset Sosyoloğu Prof. Dr. Sarıbay’a göre, seçim sonucunu pragmatist seçmen belirledi!

Farklı bir sürecin ardından, kimi çevrelerde oy kaybetmesi beklenen AK Parti’nin başarısıyla sonuçlanan seçim sonuçlarına yönelik olarak Siyaset Sosyoloğu Prof. Dr. Ali Yaşar Sarıbay çok özel tespitler yaptı.
Örneğin…
“Başbakan gündemi belirleyip muhalefet liderlerini de bu gündemin peşine takarak kendi istediğini tartıştırmayı çok iyi başardı” diyen Sarıbay, sandıktan çıkan sonucuna bilimsel yorum getirirken de şunu söyledi:
“Bizim seçmenimiz öteden beri bir özelliğe sahip. Siyaset sosyologlarının ortaya çıkardığı bu sonuca göre, pragmatist bir seçmen tiplemesi yapabiliriz.”
Sonra da…
Pragmatist olarak yorumladığı seçmeni üç kategoride ele aldı:
Birincisi ekonomik…
“12 yıllık sürede sınıf atlayıp orta sınıfa geçme imkanıyla tanışan ki buna tüketimci kapitalizmin gelişmesi de diyebiliriz, insanlar tüketimi tanımaya başlıyor. Kendisini dışlanmışlıktan çıkmış hissediyor. Kaos gördüğü gelişmeler nedeniyle yaşamında gerileme olacağını düşünüyor. Algı bu.”
İkincisi siyasi…
“Siyasi salvoları, tapeleri Başbakan devlet mefhumunu merkeze oturtarak karşıladı. ‘Benim şahsımı da aştı’ mesajı verdi. MİT kamyonunun durdurulmasıyla başlayan ve bardağı taşıran son damla kabul ettiğim Dışişleri Bakanlığı dinlemesiyle sonuçlanan süreçte devlete karşı komplo olduğuna toplumu ikna etti.”
Üçüncüsü karizmatik…
“İktidar partisi, bütün bunları sağlayan bir lidere sahip. İnandırıcı oluyor.”

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

06

04 2014

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: