Cumhurbaşkanı adayları meydanda mı, yoksa medyada mı yarışacaklar?

İlk başvuruyu CHP-MHP ortak adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu yaptı. Sonra HDP Adayı olarak Selahattin Demirtaş açıklandı. Dün de AK Parti görkemli bir tören, siyaseten gerçek bir gövde gösterisiyle Recep Tayyip Erdoğan’ı 10 Ağustos’ta ilk tur oylaması yapılacak seçimde cumhurbaşkanı adayı gösterdi.
Töreni…
Olay Televizyonu’nda Esat Kaplan’ın sunduğu Köşk Seçimi özel programında izleyip yorumladık.
İlgimizi çeken noktalardan birini ekrandaki değerlendirmelerimiz sırasında paylaştık:
Başta haber kanalları olmak üzere, pek çok televizyon kanalı toplantının yapılacağı salonun önünden daha sabah saatlerinde yayına başladılar.
Yayınlarda da…
Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçileceğine inanan yorumcular, Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra AK Parti’nin başına kimin geçeceğini ve kimin başbakan olabileceğini bile tartışıyorlardı.
Ekranlara yansıyan görüntü şu izlenimi veriyor:
Cumhurbaşkanlığı seçimi her şeyden önce medya üzerinden yapılacak.
Aslında…
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için aday olarak illerde mitingler planlanıyor. Zaten Erdoğan da meydanlarda büyük kalabalıklar karşısına çıkmayı seviyor.
CHP’den daha önce yapılan açıklamada Ekmeleddin İhsanoğlu için miting değil, salon toplantıları düşünüldüğü duyurulmuştu.
BDP Adayı Selahattin Demirtaş’ın da belli bir seçmen kitlesi dışında herkese ulaşma sorunu olduğu ortada.
O nedenle…
Yapılan meydan ya da salon toplantılarından çok, medya seçimi 10 Ağustos’ta daha etkili olacak. Bu da çok renkli ve tartışma ekranlarında bol polemikli ilginç bir seçim süreci yaşanacağını gösteriyor.