Yapısından yönetimine farklı bir hemşeri derneği: Samdef

Sık sık tekrarlıyoruz… Farklı düşünenlere saygımız olmakla birlikte, hemşeri dernekleri yapılanmasını toplumun sosyal supabı görüyoruz. Yörelerinden Bursa’ya göç edenlerin sorunlarıyla ilgilenme yanında öğrencilere burs verip ailelere destek oluyorlar ve hemşerilerinin Bursa’ya uyum sağlamaları için dışarıdan fark edilmeyen çok önemli bir sosyal misyon üstleniyorlar.
Bu dernekler arasında…
Yöneticileri siyaset hedefleyenler elbette var. Hemşeri dernekleriyle ilgili olumsuz tartışmalar biraz da siyaset hedefleyen yöneticiler yüzünden çıkıyor. Çünkü, hemşeri dernekleri siyaset üzerinde baskı oluşturuyorlar.
İşte…
Tüm bu algıları yıkıp yapısından yönetimine kadar farklı anlayış ortaya koyan bir hemşeri dernekleri yapılanması var: Samdef ya da açık adıyla Samsun Dernekleri Federasyonu.
2011 yılında 5 derneğin bir araya gelmesiyle kurulan ve bugün 14 derneğe ulaşan Samdef’in önemli bir ilke kararı var: Her dönem yeni başkan.
O nedenle, federasyon yönetimi her dönem değişiyor. Bu dönem başkan olarak görev üstlenen Savaş Otruş ziyaretimize Başkanvekili olan Prof. Dr. Bekir Parlak ve Genel Sekreter Mehmet Fidan’la birlikte geldi.
Değişik konular içeren çok hoş bir sohbet yaptık.
Sohbetimizde…
Samsun ile ilgili düşünceleri yanında Bursa için yapabilecekleri katkıları konuştuk. Açık açık şunu söylediler
“Biz sorunlarımızı çözmek üzere dernekler ve federasyon kurduk. Siyaseti düşünmüyoruz, siyasetten de federasyon olarak bir talebimiz yok. Ama siyasete giren üyelerimize elbette destek oluruz.”
Yönetimini derneklerin ortak kararıyla belirleyen Samsun Dernekleri Federasyonu ramazan süresince 10 bin kişiye iftar vermeyi hedefliyor.