Ali Yaşar Hoca yeni dönem yorumu: Partili cumhurbaşkanı

Cumhurbaşkanlığı seçiminin üzerinden 1 hafta geçti… Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52 oyla 12. Cumhurbaşkanı seçildi, ama değerlendirmeleri sürüyor.
Siyasi değerlendirmelerin yanında, seçim sonuçlarına yönelik olarak sosyolojik açıdan çok çarpıcı bir değerlendirme Siyaset Sosyoloğu Prof. Dr. Ali Yaşar Sarıbay’dan geldi.
Öncelikle…
Erdoğan’ın daha yüksek oran beklerken yüzde 52 ile seçilmesini ele alan Ali Yaşar Hoca şunu söyledi:
“Diyelim ki yüzde 60 bekleniyordu… Yüzde 60 oy alan bir Erdoğan’la barajı geçmiş Erdoğan arasında hiç fark yok. Çünkü seçimde aranan mutlak çoğunluk. Cumhurbaşkanlığı yetkileri belli. Yüzde 60 alsa da, yüzde 52 alsa da aynı yetkileri kullanacak. Kimse çıkıp ‘Yüzde 60 oy almadığınız için istediklerinizi yapamayız’ demeyecek.”
Şunu ekledi:
“Zaten kendi karizması parti üzerindeki etkisinden fazla. Üstelik bu seçimle elini de güçlendirdi.”
Gerekçesi şu:
“Şunu unutmamak gerekir: Birinci turda seçildi. Tek başına varlığının, partisinin başarısındaki en büyük etken olduğunu bir kez daha gösterdi.”
Ardından…
“Şimdi bazı çevrelerde ‘Yüzde 52 onu seçti, ama yüzde 48 karşısında’ gibisinden yorumlar yapılıyor” dedi ve devam etti:
“Yüzde 50 artı 1 oy alanın seçildiği bir kural var. Bu kadar basit… Ama biz yüzde 48’in üzerinde duruyoruz. O zaman yüzde 48 olanların da yüzde 51’e ulaşmaları gerekirdi.”
Şuna işaret etti:
“Zaten tartışmanın çıkış noktası ‘O koltukta neden bizim yerleşik değerlerimize uygun kişi yok’ düşüncesi. Ama oy verenleri de kabul etmek gerekiyor.”
Farklı bir değerlendirmesi daha var:
“AK Parti iktidara geldikten sonra ilk rauntta parti devletleşti. Çünkü devlet fikriyatına, normlarına, ideolojisine uyumlu davrandı. Şimdi tartışılan ise devletin partileşmesi. İşte bu tehlikeli.”
Şöyle düşünüyor:
“Erdoğan partili bir cumhurbaşkanı. ‘Daha etkin çalışacağım, daha fazla rol alacağım’ derse bundan partiyle birlikte hareket edeceği anlamı çıkabilir. Başkanlık sistemi gelirse istediklerini daha kolay yapabilir. Ama gelmezse bu konu çok tartışmalı hale dönüşür.”