Üniversitenin döner sermaye başarısı Türkiye’ye model

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek geçtiğimiz hafta AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Hüseyin Şahin ile birlikte Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’la görüşürlerken, gündeme döner sermaye konusu da geldi.
Bakan Yılmaz, aralarında Türkiye’nin çok tanınmış bazı üniversitelerinin de bulunduğu bazı üniversite hastanelerinin döner sermayede verdikleri açıklar nedeniyle batma tehlikesi yaşadıklarını söyledi ve Uludağ Üniversitesi’nin durumunu sordu.
Sorusuna aldığı “Borcumuz yok” cevabı ise çok ilgisini çekti ve “Ne diyorsun Hocam, Türkiye’de borçsuz üniversite hastanesi var mı?” diye sorup nasıl başarıldığını merak etti.
Rektör Hoca da şunu anlattı:
“Hocalarımızla oturup hep birlikte konuyu enine boyuna tartıştık. Birlikte aldığımız karar gereği poliklinik sayılarımızı çoğalttık. Hocalarımız da tam kadro halinde canla başla çalıştılar.”
Şunu da ekledi:
“Böylece hem muayene hizmetimiz arttığı için daha fazla hasta tedavi şansı buldu,  hem de gelirlerimiz arttı.”
Dinledikleri…
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ı çok etkiledi. Görüşmede, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek’ten, anlattığı döner sermaye başarısını rapor haline getirmesini istedi.
Şu sıralar…
Prof. Dr. Dilek harıl harıl Uludağ Üniversitesi yöntemini rapor haline getiriyor. Bu rapor, Bakan Yılmaz tarafından Uludağ modeli olarak diğer üniversite hastanelerine önerilecek.

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

30

09 2014

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: