CHP Milletvekili İlhan Demiröz’den kararlı tavır: Kozağacı, asla Yırca olmayacak!

Kozağacı’nda geçen yıl köylüler topraklarını korumak için kömürün çıkarılmasına ve termik santrala karşı direnirken, destek için yanlarında olanlar arasında iki milletvekili biraz daha dikkat çekti:
CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz ve MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy.
Sohbetimizde…
7 yıl önce birinci Kozağacı süreci ile ilgili verilen raporu masamıza bıraktıktan sonra, bugün de aynı koşulların devam ettiğini vurguladı ve şunu söyledi:
“Kozağacı’nda 7 yıl önce durum neyse, bugün de o. Tarım yapılan bir bölge. Orada yetiştirilen kirazlar en önemli ihracat geliri haline gelmiş.”
Şunu ekledi:
“İlk günden beri Kozağacı’nda yapılacak termik santralın doğal çevreyi olumsuz etkileyeceğini söylüyoruz. Birinci süreçle ilgili raporda da buna dikkat çekiliyor ve Bursa’nın su ihtiyacını karşılamak üzere rezerv kabul edilen Çınarcık Barajı’nın etkileneceğini, dolayısıyla Bursa’nın içme suyunun tehdit altında olduğunu ben söylemiyorum, rapor yazıyor.”
Sonra da soruyor:
“Elde böyle bir rapor varken, halen Ankara’da ÇED raporu hakkında karar verilmesini bekleyen Kozağacı için artık kimsenin bir adım atamaması gerekir.”
Sonra da…
Manisa Yırca’da termik santral için bir gecede kesilen binlerce zeytin ağacını anımsattı:
“Yırca’da zeytin ağaçlarını bir gecede kesenler, Kozağacı’nda kiraz ağaçlarına karşı da aynı şekilde davranmak isteyebilirler. Böyle bir niyet varsa şimdiden uyarıyorum, akıllarından bile geçirmesinler. Çünkü Kozağacı asla Yırca olmayacak.”
Yani…
“Yani rapor ortada. Kozağacı’na termik santral kurulamayacak. Tabii, bu sonuç Demirtaş’a kurulmak istenen termik santralı da etkileyecek.”

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

27

11 2014

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: