Ulaşımda yeni proje: Mudanya Treni’ni TCDD gündeme aldı!

Aslında… Projenin temelini, daha doğrusu çıkış noktasını Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım entegrasyonu  oluşturuyor.
Hedefinde ise…
Hızlı trenin Bursa İstasyonu’nun bulunduğu Balat’ı aynı zamanda ulaşım sistemleri kavşağı haline getirmek var.
Bu kapsamda…
İlk adım Bursaray’ı hızlı trenle buluşturmak üzere Emek’ten Balat’a uzatmak için hazırlanan projeyle atıldı. Hatta, Bursaray’ı Balat’ta hızlı trenle buluşturmak üzere önproje hazırlandı. Belirlenen güzergah sorunlarına çözüm bulmak için de teknik ayrıntılar üzerinde çalışılıyor.
Gerçi…
Hızlı tren inşaatı Bursa-Yenişehir etabında arzu edilen hızda olmadığı gibi durdu ve özellikle de  ikinci aşamayı oluşturan Yenişehir-Bilecik etabındaki belirsizlikler giderilebilmiş değil.
Ama…
TCDD’nin gündeminde bir de hızlı treni Gemlik ve serbest bölge ile birlikte limana ulaştırma hedefi kapsamında Balat-Gemlik hattı var.
Nitekim…
En yetkili makamlar bu projeyi müjde olarak açıkladılar.
İşte…
Hızlı treni limanla buluşturacak Gemlik bağlantısının ardından, hızlı tren-denizyolu bağlantısı için de şu sıralar çok önemli görüşmeler var.
Çünkü…
Bursa-İstanbul ulaşımında denizyolu bağlantısının önemi giderek artıyor. Bu da Bursa’nın İstanbul’a açılan deniz kapısı haline gelen Mudanya’nın önemini attırıyor.
O nedenle…
İstanbul’dan denizyoluyla Mudanya’ya gelenleri hem hızlı trenle, hem de Bursaray’la buluşturmak üzere Mudanya Treni projesi gündeme geldi.
Mudanya Treni için de sistem olarak bilinenlerden daha farklı olan, ama şehir içi banliyö hatlarına benzeyen hafif tren sistemi benimsendi.
Proje gerçekleştiğinde…
Mudanya Treni denizyoluyla hızlı treni buluşturmakla kalmayacak, Balat kavşağı sayesinde Mudanya ile Gemlik’i de birleştirecek. Bir anlamda, Gemlik Körfezi çevresinde Balat aktarmalı da olsa demiryolu ağı kurulacak.
Bu noktada…
Yeni projeyle ilgili ilk çalışmalara Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım kurumu olan Burulaş tarafından başlandığını anımsıyoruz. Bu sütunların okurları da gelişmeyi ilk olarak 3 Mayıs 2013 günü okudular.
O günden sonra…
Büyükşehir ve Burulaş temsilcileri projeyi hızlı tren yatırımcısı TCDD ile de sık sık görüştüler. Sonunda Mudanya Treni ile hızlı tren ve denizyolunu birleştirirken hızlı tren-Gemlik-Mudanya bütünleşmesini sağlayacak proje TCDD tarafından da gündeme alındı.
Kuşku yok ki…
Siyasi iradenin ilgisi ve desteği bu projenin geleceğinde en önemli belirleyici olacak.

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

12

11 2014

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: