Bursa’ya yeni görüntü getirecek projeyle Büyükşehir’in rüzgar enerjisi atağı: 5 yere dev pervane!

Kendi elektrik enerjisini üreten tesisler için harekete geçen Bursa Büyükşehir Belediyesi, uygulamaya aldığı projelerle temiz enerjide örnek model olurken insan sağlığı ve çevre korumaya önem veriyor.
Bu nedenle…
Güneş enerjisinin projelerinin yanında, rüzgar enerjisini elektriğe dönüştüren projeler için de çok ciddi çalışmalar yapılıyor.
Marmara bölgesinde daha çok Balıkesir’de görülen. bu yıl Gemlik Körfezi karşı sahillerindeki Armutlu tepelerinden Kapaklı’ya kadar geniş bir alana yayılan rüzgar santralları bu nedenle Büyükşehir’in gündemine girdi.
Kısa adıyla RES olarak bilinen rüzgar enerjisi santralları için Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şu bilgileri verdi:
“Bursa’nın 5 ayrı noktasında rüzgar santralları kurmak üzere ölçümler yapıyoruz. Ölçümlerin sonunda projeleri hazırlayacağız.”
Ölçüm yapılan yerleri de sıraladı:
“Mudanya Yolu’nda Tepederbent, Gemlik Arıtma Tesisi yanı, Çevre Yolu üzerindeki Hal binası yanı, Uludağ etekleri.”
Yani…
Ölçümler olumlu sonuç verirse pek yakında Mudanya Yolu’nda, Uludağ eteklerinde, Çevre Yolu kenarında ve Gemlik’te rüzgar santralı olarak kurulacak dev pervaneler kent görüntüleri arasına girecek.
Bir bilgi daha verdi:
“Aslında Büyükşehir olarak daha önce 2 kez ihaleye çıktık. Fakat ikisini de çeşitli nedenlerle iptal etmek durumunda kaldık.”
Şunu ekledi:
“Şimdi onların da deneyimiyle Türkiye’ye örnek olacak bir temiz enerji projesi hazırlıyoruz.”
Gerçekten de…
Altepe’nin çizdiği yerel yönetim misyonu farklılık gösteriyor. “Büyükşehir’in her alanda öncü” olması düşüncesiyle hareket ederken, Türkiye’de yerel yönetimlerin hiç ilgilenmediği alanlarda çok özel projeler ortaya çıkmasını sağlıyor.
Bu düşüncenin…
Yalnızca yerel yönetimler için değil, genel yönetimler için de örnek alınması gerektiğini düşünüyoruz.