Atatürk Caddesi’nde 33 yıl sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan miting

Yıllar önce… Bursa’nın miting alanı, Heykel Önü olarak bilinen Cumhuriyet Meydanı’ydı. Siyasi partiler mitinglerini hep Heykel’in önünde yaptılar.
O meydandan İsmet İnönü’ler, Adnan Menderes’ler, Süleyman Demirel’ler, Bülent Ecevit’ler, Necmettin Erbakan’lar, Alpaslan Türkeş’ler geçti.
Hatta…
1977 seçimleri öncesinde CHP Genel Başkanı olarak Bülent Ecevit’in yaptığı ve Atatürk Caddesi’nin Heykel’den Ulucami’ye kadar tıklım tıklım dolduğu miting uzun yıllar Bursa’daki miting rekoru kabul edildi.
O rekoru…
30 Mart yerel seçimleri öncesi Gökdere Mitingi ile AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan olarak Recep Tayyip Erdoğan kırdı.
Heykel’deki son mitingi 1982 yılında Milli Güvenlik Konseyi Başkanı olarak Orgeneral Kenan Evren yaptı. Anayasa referandumu için yapılan mitingde, şimdi Halk Bankası olarak kullanılan eski Yusuf Restoran’ın terasına kürsü kurulmuştu. Halk da Valilik binasına kadar meydanı doldurmuştu.
Sonra bir daha Heykel’de miting yapılmadı. Alınan kararla mitingler önce Stadyum Meydanı’na, sonra Şehreküstü Meydanı’na gitti.
Şimdilerde ise Gökdere Meydanı ve Merinos Parkı miting alanları oldu.
Bu noktada…
Valilik kararıyla miting alanı olarak belirlenen yerler sınırlamasının siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri için geçerli olduğunu vurgulamak gerekiyor.
Buna karşın…
Sınırlamaya tabi olmayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarınki programı normal işleyişin dışına çıkıp farklılık gösterecek.
Programa göre…
Yarın sabah saatlerinde Bursa’ya gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazını Ulucami’de kılacak. Namaz sonrası Büyükşehir Belediyesi’ne geçecek olan Erdoğan, buradan çıkışta da Belediye ve Ulucami arasındaki Orhangazi Parkı’nda halka seslenecek.
Yanı sıra…
Cumhurbaşkanı konuşmasının sonunda, video konferans yoluyla bir dizi tesisin toplu açılışını yapacak. Açılışı yapılacak tesisler arasında Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin armağanı olan teleferik ikinci etabı da yer alıyor.
Gerçi…
Erdoğan’ın konuşma yapacağı yer geçmiş yıllardaki gibi Heykel değil, Ulucami yanındaki Orhangazi Parkı olacak. Ama böyle bile olsa tam 33 yıl sonra Atatürk Caddesi’nde miting izleyeceğiz.