Seçim hesapları sil baştan, beklentiler 2019’a kaldı: 18 milletvekili ve tek bölge

Açıkça söylemek gerekirse… Yaz aylarının sonundan itibaren, seçim dönemine girilirken siyasetin ve de özellikle de adaylık hesabı yapanların gündeminde öncelikle Bursa’nın çıkaracağı milletvekili sayısı vardı.
Çünkü…
TBMM’de halen 18 milletvekiliyle temsil edilen Bursa’nın, 3 milyona yaklaşan nüfusuyla önce milletvekili sayısının artması, sonra da iki seçim çevresine bölünmesi beklentisi vardı.
Hatta…
Adayların yanı sıra siyasi partilerde bile “Bursa iki seçim çevresi olursa hangi ilçeler hangi bölgede yer alır?” tahminleri bile yapılıyordu.
Fakat…
Bursa’nın nüfusu 2014 yılında yalnızca 46 bin 769 arttı ve 2 milyon 787 bin 739’da kaldı. Öyle olunca Yüksek Seçim Kurulu da 7 Haziran genel seçiminde Bursa’nın çıkaracağı milletvekili sayısını 18’de bıraktı.
Doğal olarak, milletvekili sayısı değişmediği için Bursa yine tek seçim çevresinde kaldı.
Son yapılan genel seçim olan 12 Haziran 2011 genel seçiminde Bursa’da milletvekili seçilebilmek için gerekli oy ortalaması 104 bin 212 olarak gerçekleşmişti ve bu oranla Bursa oy anlamında maliyeti yüksek milletvekili çıkaran iller arasında yer almıştı.
Gerçi…
Seçmen listeleri henüz askıya çıkarılmadığı için Bursa’nın bugünkü seçmen sayısı şu an belli değil, ama görünen o ki 7 Haziran’da Bursa daha fazla oyla milletvekili çıkaracak ve oy anlamında maliyeti yüksek iller arasında yer almayı sürdürecek.
Bursa’da siyaset yapanlara da 2019’daki büyük seçimleri beklemek düşecek.
Çünkü…
2019 yılında yerel seçim, milletvekili genel seçimi ve cumhurbaşkanlığı seçimi var. Üç seçim bir arada mı olur, yoksa genel ve yerel seçimler birleştirilip cumhurbaşkanlığı seçimi özel kampanyası nedeniyle ayrı mı yapılır bilemeyiz, ama adayların umudunun 2019’a kaldığı ortada.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

08

02 2015

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: