MHP, Bahçeli’nin kararıyla başvuru rekorunu kıracak!

Bu seçimde… AK Parti 235 aday adaylığı başvurusuyla rekorunu daha ileri taşıdı. CHP başlangıçta daha fazla aday adaylığı başvurusu bekliyordu, ama önseçim kararı çıkınca 72 başvuruda kaldı.
Rekor bekleyen partilerden biri de MHP’ydi.
Üstelik…
MHP’de uzun yıllardır görülmeyen bir canlılığın yaşanması, ilçe ve il kongrelerinden yeni çıkmış olmanın da enerjisiyle birleşince ortaya daha farklı bir tablo çıkacağı düşünülüyordu.
Ne var ki…
Önceki akşam sona eren başvurularda, Bursa’dan milletvekili aday adayı olmak üzere 60 başvuru geldi. MHP Genel Merkezi’ne yapılan başvuruların 6’sı ise kadın aday adayı olarak gerçekleşti.
Bunun dışında…
5 kişi de ikinci tercih olarak Bursa’yı seçti. Yani, İlk tercihini başka kentler için yapan 5 kişinin ikinci tercihi Bursa oldu. İkinci tercih olarak Bursa başvurusu yapanların 1’i kadın.
Kulağımıza gelenlere göre…
Uzun süredir kararı merak edilen MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman yeniden Bursa için aday adaylığı başvurusu yaptı. MHP’nin diğer Bursa milletvekili olan Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Necati Özensoy da aday adaylığı için başvurdu..
Ayrıca…
MHP’de Bursa aday adaylığı için bugüne kadar bilinen ve adları deklare edilenlerin yanında, Milli Eğitim eski müdürlerinden Reşat Kumbasar da var.
Rekora gelince…
2011 genel seçimleri öncesi MHP Bursa aday adayı olarak yalnızca 29 başvuru yapıldığını görüyoruz. MHP’nin bugüne kadarki rekoru ise 2007 genel seçimine ait. O seçimde, tam 60 aday adaylığı başvurusu oldu.
Bugün ulaşılan 60 başvuru ise 2007’deki rekoru tekrarlıyor. Yani, egale ediyor.
Fakat…
MHP’de başvurular için rekor beklentisi ortadan kalkmış değil. Çünkü, iki tercih yapanların başvurularını Genel Başkan Devlet Bahçeli inceleyecek.
Eğer…
İkinci tercihte Bursa isteyen 1’i kadın 5 kişiden 1’i için bile Bursa kararı verirse, MHP aday adaylığında başvuru rekoru kırmış olacak.
O bakımdan…
Şimdi herkes Bahçeli’nin kararını bekliyor.

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

20

03 2015

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: