AK Parti’de aday belirleme mesaisi… Üst Kurul’un gündemindeki Bursa listesi 66 kişiye çıktı

Atacağı her adım önceden belli tek parti olan AK Parti’de aday belirleme süreci de alışılmış düzende devam ediyor.
Yani…
Teşkilat temayülü, Ankara’da yapılan Alt Komisyon mülakatı ve kamuoyu araştırmaları yine yapıldı. Bunlara, ilk kez sivil toplum örgütleri temayülü eklendi.
Normalde…
213 aday adayını 3 günde dinleyip mülakat yapan Alt Komisyon’un çalışmaları sonunda 54 aday adayından oluşan listeyi hazırlayıp Ara Komisyon’a sunması gerekiyordu.
Ancak…
Alt Komisyon mülakatlar sonunda 54 değil, 38 kişilik liste hazırladı.
Listeyi…
Uygulama gereği 36 kişiye indirmesi beklenen Ara Komisyon ise, bu 38 aday adayına mevcut 10 milletvekiliyle 7 eski milletvekilini ve geçmiş dönemlerde başka illerde milletvekilliği yapıp bu dönem Bursa’dan başvuran 2 eski milletvekilini ekledi.
Sonuçta…
Kulağımıza gelen bilgilere göre, Ara Komisyon’ndan Üst Kurul’un önüne 57 kişilik bir aday adayı listesi gitti.
İşte…
Tam bu noktada yine farklı bir gelişme ortaya çıktı.
Daha doğrusu…
Başbakan Ahmet Davutoğlu 2 gün önce katıldığı bir televizyon programında 150 adayla görüşeceğini söyledi. Bu da siyaset dilinde “AK Parti’nin 150 yeni aday göstereceği” anlamına geliyor.
Nitekim…
Böyle bir beklentiyi destekleyecek adım da Üst Kurul’dan geldi. Çünkü, AK Parti Genel Merkezi’nde aday adayı listeleri üzerinde çalışmaya başlayan Üst Kurul, önlerine gelen 57 kişilik Bursa listesine, kamuoyu araştırmaları ve STK temayülünde dikkat çeken bazı isimleri aday olmadıkları halde ekledi.
Şimdi…
Üst Kurul’un önünde, 57 kişisi Ara Komisyon’dan gelen toplam 66 kişilik aday adayı listesi var. Bu 66 isim arasından 18 kişilik aday listesinin nasıl oluşacağı artık daha fazla merak ediliyor.