AK Parti’de meraklı bekleyiş ve aday-toto: Listede kimler var?

Bugüne kadar Bursa’da bir siyasi partiye yapılmış en fazla aday adaylığı başvurusu AK Parti’ye ait. Dile kolay, tam 235 aday adayı başvurusu geldi.
Şimdi…
Liste görüşmelerinin yapıldığı AK Parti Genel Merkezi’nden hiçbir bilgi sızmadığı için 18 kişilik milletvekili aday listesine kimlerin girebileceği üzerine yalnızca tahminler geliştiriliyor, resmen aday-toto oynanıyor.
Örneğin…
Liste başına Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun geleceği beklentisi artık daha yüksek telaffuz ediliyor.
Eski milletvekilleriyle ilgili pek fazla değerlendirme yok, ama Tülin Erkal Kara’nın bu dönem Antalya’dan, Canan Candemir Çelik’in de Gaziantep’ten aday gösterilme olasılığından söz ediliyor.
Listede…
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kontenjanı olarak Dr. Cemalettin Kani Torun’un yer alabileceği de konuşuluyor. Bursa’ya hizip üzerinden giriş yapan Torun biraz ilişki kurduğu çevrelerin etkisinde kalarak, biraz da Başbakan kontenjanı olmanın duygusuyla kente kendini tanıtma gereği duymadı.
Ayrıca…
İlçelerin bölgesel dağılımına önem veren AK Parti’nin bu dönem Karacabey-Mustafakemalpaşa bölgesini temsilen Dr. Mustafa Esgin’i düşünebileceği kulislerin aday-toto hesapları arasında.
Yine…
Kentin demografik yapısıyla ilgili olarak Gıyasettin Bingöl’ün de Doğu kökenlileri temsilen listede yer bulabilme olasılığı yüksek.
CHP’de Erkan Aydın’ın önseçimden listeye girmesiyle, AK Parti’de de dağ yöresi adaylarından Osman Mesten’in elinin güçlendiği konuşuluyor.
Listenin yeni isimleri arasında eski il başkanları Nagip Vardar ve Cafer Yıldız’a şans tanıyanların sayıları da hayli fazla.