Ankara’da son kulis: AK Parti ve MHP heyecanlı, CHP stresli

Süreç hem çok yoğun, hem çok yorucu, hem de çok yıpratıcı geçti. AK Parti ve CHP’nin aday adayları neredeyse iki aya yakın süre sahada çalıştılar. MHP saha çalışması yarışına geç girdiği için aday adayları pek ortaya çıkamadı.
Ama…
Süreci ilk tamamlayan önseçim sayesinde CHP oldu. Fakat, kontenjan söylenti ve girişimleri bitmediği için CHP’de stres ortadan kalkmadı.
AK Parti için daha özel bir durum var.
Bu noktada…
Düne kadar en küçük kulis notunun bile sızmadığı AK Parti Genel Merkezi kaynaklı bazı notlar artık kulislerde konuşuluyor.
Örneğin…
Tülin Erkal Kara’nın bu dönem Antalya’dan, Canan Candemir Çelik’in de Gaziantep’ten aday gösterilmelerinin beklendiğini, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kontenjanından Dr. Cemalettin Kani Torun’un listede yer almasının beklendiğini, Karacabey-Mustafakemalpaşa bölgesini bu dönem Dr. Mustafa Esgin’in temsil edebileceğini, Bursa’da yaşayan Doğu kökenlileri temsilen Gıyasettin Bingöl’ün listeye girebileceğini, dağ yöresine denge getirmek için Osman Mesten’in şansının arttığını, eski il başkanları Nagip Vardar ve Cafer Yıldız’ın da liste şansına sahip olduklarını dün bu sütunlardan ilk kulis notları olarak paylaştık.
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise artık liste abisi olarak bekleniyor.
Bu listeye…
Türkiye’nin iki yıl önce “yağmurda insaniyet” fotoğrafıyla tanıdığı Bennur Karaburun’u eklemekte de yarar var.
Ardından…
AK Parti Genel Merkezi’nden aktardığı notların büyük bölümü isabetli çıkan Başkentçi rumuzlu Twitter hesabından da dün AK Parti Genel Merkezi’nden yeni kulisler geldi.
Kulisler, pek çok ille birlikte Bursa’yı ilgilendiriyor.
Bu notlar arasında Hüseyin Şahin, Önder Matlı ve Canan Candemir Çelik’in devam edecekleri, Ahmet Kılıç, Yüksel Yeni ve Hasan Çepni’nin de listeye girecekleri yer alıyor.
Tüm bunlar…
Bugün için elbette kulis tahmini özelliğinden öteye geçmiyor. Doğru mu, yanlış mı, ne kadarı doğru 7 Nisan Salı günü en geç saat 17.00’de belli olacak.
Benzer beklenti MHP için de geçerli.
Kurultay sonrasına sıkışan süreçte aniden yapılan internet üzerinden temayül yoklaması sonuçlarını kimse bilmiyor. Kamuoyu araştırmalarıyla birlikte tüm dosyaları Devlet Bahçeli’nin hafta sonu boyunca incelemesi ve listeleri belirlemesi bekleniyor.
Kısacası…
Kaldı 2 gün.
2 gün sonra AK Parti’de listelere kimin girdiği, kimin giremediği belli olacak, CHP’nin de kontenjan kullanıp kullanmadığı ortaya çıkacak.