İşte araştırmanın çıkardığı siyasi gerçek: Sanılanın aksine, oy hareketi en fazla AK Parti-MHP arasında!

Son dönem… Seçim sonuçlarını önceden gören araştırmalarıyla tanınan ve siyaset tablosunu iyi okuyan değerlendirmeleriyle bilinen Adil Gür geçenlerde şöyle bir yorum yaptı:
“Bu seçimde yüzde 1’in yer değiştirmesi bile çok önemli.”
Böylece, partiler arasındaki oy geçişlerine yani oy hareketlerine dikkat çekti.
Bizim de aklımıza geldi: Acaba, bugün itibarıyla partiler arasında oy hareketleri ne durumda?
Soruyu…
Bursa’da yaptığı kamuoyu araştırmalarıyla dikkat çeken Betimar Genel Müdürü Gürkan Duman’a sorduk. Eldeki veriler doğrultusunda oluşturduğu oy hareketleri tablosunu önümüze serdi.
Tabloda…
AK Parti’den CHP’ye yüzde 1.08, MHP’ye yüzde 2.93, HDP’ye yüzde 0.74, SP ve BBP’nin oluşturdukları Milli İttifak’a da yüzde 0.80 oy geçişi görülüyor.
CHP’den de MHP’ye yüzde 1.56, HDP’ye yüzde 0.25, SP-BBP ittifakına yüzde 0.20 oy geçişi var.
Buna karşın…
CHP’den AK Parti’ye oy geçişi görülmüyor.
Yanı sıra…
MHP’den yüzde 1.73 AK Parti’ye, yüzde 0.63 CHP’ye, yüzde 0.13 SP-BBP’nin Milli İttifak’ına oy giderken, HDP’ye hiç oy gitmiyor.
SP vee BBP’nin oluşturdukları Milli İttifak seçmenindense AK Parti’ye yüzde 0.26, CHP’ye yüzde 0.06, HDP’ye yüzde 0.06 oy giderken, MHP’ye geçen oy görülmüyor.
DSP’den yalnızca CHP’ye oy geçişi var, o da yüzde 0.19 oranında.
DP’den oy geçişleri sürerken AK Parti’ye yüzde 0.39, CHP’ye yüzde 0.19, MHP’ye yüzde 0.18 oy kaybediyor.
Tabloda dikkat çeken noktalardan biri şu:
Seçime girecek olan geçmişin iddialı partilerinden DSP ve DP’ye hiçbir partiden oy geçişi yok. İki parti kendi seçmenlerinden kalanlarıyla siyasi yolculuklarını sürdürüyor.
CHP ve DSP’den AK Parti’ye oy geçişinin olmaması yanında, MHP’den HDP’ye, HDP’den de MHP’ye oy geçişi yok.
SP-BBP’nin Milli İttifak’ından MHP’ye oy geçişi olmaması dikkat çeken bir başka unsur.Araştırmadaki başka bir ince noktaya ise Betimar Genel Müdürü Gürkan Duman dikkat çekti:
“AK Parti’den CHP’ye yüzde 1.08’lik bir oy geçişi görülüyor. Bunu Paralel Yapı ya da Cemaat adı verilen kesim olarak değerlendirmek mümkün.”