Bol sürprizli, 3 kontenjanlı AK Parti listesi ilçeler dengesini önemsemedi

Açıkça söylemek gerekirse… AK Parti listesi birden fazla sürprizle dolu. Örneğin, önceki gece kulislerde ilk iki sırada yer almaları beklenen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Dr. Cemalettin Kani Torun’a dikkat çekilerek iki kontenjanlı liste değerlendirmesi yapılıyordu.
Hatta…
“Bursa iki kontenjanlı listeyi kaldırabilir mi?” soruları bile tartışılıyordu. Öğle saatlerindeyse, gece konuşulan isimlerin ikinci planda olduğu bir başka liste taslağı ortaya çıktı.
O gelişmeyi…
Olay Televizyonu’nda meslektaşlarımız Selahattin Adıgüzeller ve İhsan Aydın ile birlikte katıldığımız canlı yayında Olay TV Haber Müdürü Esat Kaplan’ın sorusu üzerine şöyle yorumladık:
“İki kontenjanlı liste risk olmakla birlikte, birinci sıradaki Mehmet Müezzinoğlu ile dördüncü sıradaki Hakan Çavuşoğlu Batı Trakya kökenli. Fakat nüfus popülasyonu çok yüksek olan Bulgaristan göçmenlerini temsilen aday yok. Bu da bir başka liste riski.”
Şunu da vurguladık:
“Bursa’da demografik dengeyle birlikte bir de ilçeler dengesi var. AK Parti hem demografik dengeyi, hem de ilçeler dengesini önemsememiş.”
Listenin bu eksiği…
Yani Bulgaristan göçmeni aday eksiği, daha sonradan eklenen Gürsel Dönmez’le giderildi. Fakat, bu kez de Dönmez’in girmesiyle üç kontenjanlı liste ortaya çıktı.
Aslında…
Dün öğleden sonra sürpriz olarak listeye giren Gürsel Dönmez’in çok yönlü bir aday olduğunu vurgulamak gerekiyor. Aday adaylığı öncesindeki Dış Türkler Başkan Yardımcılığı görevi onu göçmen camiasıyla birlikte farklı bir yere taşıyor. Dış politika yazarlığı ve Türk kültürü konulu konferansları geniş bir yelpazedeki birikimini gösteriyor.
Yanı sıra…
İl Kadın Kolları Başkanlığı görevini bırakan Emine Yavuz Gözgeç’in ikinci sıra adaylığı, kadınların taçlandırılması amacını taşımakla birlikte, CHP’deki listebaşı kadın aday önseçimine de karşılık anlamı taşıyor.
Bununla birlikte…
Gözgeç’in adaylığı, Canan Candemir Çelik ve Tülin Erkal Kara’dan sonra İl Kadın Kolları Başkanlığı’ndan milletvekilliğine üçüncü geçiş oluyor ki, bundan sonra bu göreve gelenleri potansiyel milletvekili haline getiriyor.
Engelli kadın aday Bennur Karaburun’a gelince…
Onun öyküsünü daha önce bu sayfalarda yazdık. Recep Tayyip Erdoğan tarafından başbakanlığı döneminde keşfedilen siyasetin yeni yıldızı olmaya da aday bir isim.
Yolu açık olsun.