Bu seçimin kaderi kararsızlaşan seyyar oylarda… Hangi partinin oyu, hangi partiye gidiyor?

Seçim için artık son haftadayız. Gelin görün ki, sandık bu kadar yakına gelmesine karşın ortalık toz-duman.
İlginç olan şu:
Geçmiş seçimlerde son haftaya girildiğinde sandık tablosu üç aşağı-beş yukarı belli olurdu. Oysa bu kez seçimin ana sonucu için olmasa bile, partiler arası mesafe açısından tam bir belirsizlik söz konusu.
Nitekim…
Kamuoyu araştırması yapan şirketler de bundan etkileniyorlar. Aynı parti bazı şirketlerin araştırmalarında en yüksek noktada gözükürken, başka şirketlerin araştırmalarında en dip seviyede yer alıyor.
Yani…
Araştırmalar arasında ortalama yaklaşım yok. Bu da, bugüne kadar görülmedik partiler arası oy geçişleri yaşanmasından kaynaklanıyor. Algı oluşturma amacı taşıyanlar dışında, araştırmalar arasında bu denli farklar oluşması da bundan.
O nedenle…
Siyasi partiler bir yandan kendi seçmenlerini korumak üzere siyasi projelerini son dönemeçte devreye sokmaya çalışırken, bir yandan hangi partinin oyunun hangi partiye doğru neden yöneldiğini anlamaya çalışıyorlar.
Çünkü…
Görünen kadarıyla; seçimin sonucunu bu geçişler belirleyecek. Daha açık söylemek gerekirse, sandıktan tek parti iktidarı mı yoksa koalisyon mu çıkacağı partiler arası oy geçişlerine göre belli olacak.
Üstelik…
Seçimi karmaşık hale getiren bu durum, kamuoyu araştırmalarına gerek kalmadan günlük yaşamda da hissediliyor.
Aynı durum…
Pek çok Anadolu kenti için de geçerli ve siyaset tablosu son haftada bile öngörülemez şekilde karmaşa gösteriyor.
Takip ettiği projeler gereği bir ayağı Anadolu’da olan ve çok değişik kentlere sık sık seyahat eden Çevre Yüksek Mühendisi Bülent Birden, ayaküstü sohbetimiz sırasında “Nereye gitsem durum aynı” diyerek söze başlayıp şu gözlemini paylaştı:
“AK Parti’den MHP ve HDP’ye, MHP’den AK Parti ve CHP’ye, CHP’den MHP ve HDP’ye oy geçişleri var. Bu geçişler nasıl bir siyasi tablo çıkarır merak konusu.”
Gerçekten de öyle.
Hafta sonu sandıktan nasıl bir tablo çıkacağını kestirebilmek çok kolay olmasa da bugün için şunu söylemek gerekiyor:
Kendi seçmenini koruyan, dışarıdan da oy katabilen partiler avantajlı.
Fazla zaman kalmasa da son günlerdeki ana hedef bu.