Hedef 4 yıl sürecek bir ortaklık… Ankara adım adım “büyük koalisyona” doğru gidiyor!

Aslında… 7 Haziran gecesi seçim sonuçlarının alındığı ve sandıktan koalisyon çıktığının görüldüğü ilk saatlerde, Olay Televizyonu’nda meslektaşımız Esat Kaplan’ın konuğu olduğumuzda sıcağı sıcağına düşüncemizi söyledik:
“Çok kolay olmadığını biliyorum… Ama en doğru koalisyon AK Parti ile CHP koalisyonu olur.”
Şunu da ekledik:
“Diğer partilerin hepsinin birbirlerine oy geçişleri var. Fakat AK Parti ile CHP arasında oy geçişi yok denecek düzeyde. O nedenle birbirlerinin rakibi değiller. Böyle bir koalisyon toplumdaki gerilimi ortadan kaldırır.”
Sonrasında…
Sandıktan çıkan uzlaşı ve diyalog mesajının tam tersi açıklamalar siyasi parti sözcülerinden geldi, Hele kırmızı çizgi açıklamaları daha ilk geceden siyasal süreci tıkayacak özellikteydi.
Ardından…
Ankara’daki siyaset kulisleri arasında AK Parti-CHP koalisyonu girişimlerinin öne çıktığını 27 Haziran 2015 Cumartesi günü bu sütunlardan “Ankara havası AK Parti-CHP koalisyonundan yana ısınıyor” başlığıyla aktardık.
Hatta…
O yazıda CHP’nin Dışişleri ve Milli Eğitim bakanlıklarını istediğinin konuşulduğunu bile yazdık.
İzleyen süreçte AK Parti-MHP koalisyonu için de adımlar atıldığı ortaya çıktı.
Bir yandan da…
Sivil toplum örgütü yönetimlerinin peş peşe yaşanan Ankara ziyaretlerinde iş dünyası temsilcilerinin de toplumsal uzlaşma adına AK Parti-CHP koalisyonu için görüş bildirdikleri kamuoyuna yansıdı.
Buna…
Avrupa’dan ve Amerika’dan gelen büyük koalisyon çağrıları eklendi.
İşte…
Tüm bu sürecin sonunda Türkiye adım adım büyük koalisyona yani AK Parti-CHP koalisyonuna doğru gidiyor. Bu havaya hem Başbakan Davutoğlu’nun, hem de CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarında daha yumuşak bir üslup kullanmaları eklendi.
İki lider de diyalog ve uzlaşma diyorlar, önşartsız görüşme sözü ediyorlar.
Özellikle liderlerin açıklamalarının yumuşaması ve koalisyonun gerektirdiği bir üslubun öne çıkması, koalisyon arayışlarını umutlandırdı.
Nitekim…
Ankara kulislerinin içindeki dostumuz gelinen noktayı şöyle özetledi:
“Sağlam ve güven veren bir koalisyon oluşursa, 4 yıl da gidebilir. Türkiye bu kadar uzun süreli bir koalisyona da hazır olmalı.”

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

29

06 2015

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: