Karışan koalisyon trafiğine Büyükataman yol gösterdi: Normalleştiren ve kucaklayan koalisyon olmalı

MHP GENEL SEKRETERİ İSMET BÜYÜKATAMAN

MHP GENEL SEKRETERİ İSMET BÜYÜKATAMAN

Ankara’nın havası sürekli değişiyor. Geçen hafta başka beklentiler vardı, hafta sonu başka seçenekler ortaya çıktı. Koalisyon arayışlarında AK Parti-MHP beklentisi yayıldı. Şimdi daha farklı şeyler konuşuluyor.
Biz de…
MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ı arayıp “MHP koalisyona giriyor mu?” diye sorduk.
O da önce gündemi işaret etti:
“Daha görevlendirme yapılmadan sosyal medyada, gazete köşelerinde, televizyonlarda değişik hükümet senaryoları yazılıp çiziliyor. Bakanlıklara varıncaya kadar isimlendirmeler yapılıyor.”
Şu tanımı yaptı:
“Detaylı asparagas haberleri.”
Muhtemelen bu hafta konunun şekillenebileceğini kaydedip MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin seçim gecesi açıklamasını anımsattı:
“En uygunu AKP-HDP koalisyonu. Bize göre yıkım olan çözüm dedikleri süreci tamamlarlar. Olmuyorsa AKP-CHP olabilir. “
Şu tespiti paylaştı:
“13 yıllık AKP iktidarında toplum kutuplaştırıldı, kamplara ayrıldı. Yeniden normalleşme için ana muhalefetle 13 yıllık iktidarın büyük koalisyon yapmalarında yarar var.”
Peki…
MHP ne yapacak,? Büyükataman soruya cevap verirken, “Bir görüşme tabii ki mümkün. Biz hassasiyetlerimizi çok açık ortaya koyduk” dedi ve ekledi:
“Genel Başkanımız dillendirdi… Sayın Cumhurbaşkanı’nın Anayasal çerçeveye geri dönmesi lazım. Yolsuzlukların üzerine gidilmesi ve çözüm sürecinden vazgeçilmesi lazım.”
Araya girip…
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “nerede oturacağına kendisinin karar vereceği” anlamına gelen ve “anayasa dışına çıkmadığı” açıklamasını anımsattık.
O da şunu söyledi:
“Kendisi bilir… Yetkilerimi biliyorum diyerek Anayasa’yı ihlale devam edecekse, normalleşme hayal olur. Bedeli de Erdoğan’a ağır olur.”
Şu sözleri önemli:
“Devlette inatlaşma olmaz. Türkiye demokratik laik sosyal hukuk devleti. Anayasa yürürlükte olduğuna göre Cumhurbaşkanı da buna göre vaziyet alması, hizayı buradan alması gerekir.”
Sonrasını da söyledi:
“Bunlar olmadığı takdirde sonu kargaşa olur, kaos olur, yeni kriz olur. Türkiye’nin de buna tahammülü yok.”
Son sözü şu oldu:
“İçerideki ve bölgemizdeki gelişmeler bir an önce normalleştiren, kucaklayan koalisyon kurulması gerektiğini gösteriyor. En doğrusu da AKP-CHP koalisyonu olur. Mantıklısı bu.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

25

06 2015

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: