Gümülcine’de büyük gurur: Müezzinoğlu’nun köyü Kozlukebir’de 4 bin kişilik sokak iftarı buluşturdu

3. YAZI 2. FOTO 3. YAZI 1. FOTOĞRAFGÜMÜLCİNE – YUNANİSTAN
Gümülcine’
den çıkıp Rodop dağlarına doğru tırmandığınızda bizim Uludağ’ın etekleri gibi yemyeşil bir örtü çıkıyor karşınıza. Kozlukebir işte bu yeşilliğin arasında kurulmuş gerçek bir Türk köyü.
Üstelik…
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun köyü. Zaten o da bizleri babaevinde ağırladı, ailesiyle tanıştırdı. Anılarını anlatırken sık sık gözleri doldu.
Gördük ki…
Bu topraklardan yetişen adam olmayı” her şeyden fazla önemsiyor.
Duygularını…
Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen ve bugüne kadar Batı Trakya’da gerçekleştirilmiş en büyük sokak iftarındaki konuşmasında da gözyaşlarını tutamayıp duygularını belli etti.
Yalnızca 5 Rum’un yaşadığı Kozlukebir’deki Osmangazi Belediyesi iftarı ve sonrasında Kadir Gecesi nedeniyle Bursa’dan giden hafızların okudukları mevlit büyük ilgi gördü.
En önemlisi şu:
Yemekleri Kozlukebirliler kendileri pişirdiler. Yaşlı-genç, kadın-erkek, çoluk-çocuk sokaklara masaları hazırlarken mutlulukları ve yaşadıkları “Sahipsiz değiliz” duygusunun verdiği guru belli oluyordu.
Kısacası…
Gümülcine’nin dün gündüzü ayrı, gecesi ayrı duygu tablolarına tanıklık etti, Rodop’lara bu kez mutluluk ve guru yayıldı.
Anladık ki…
Oralarda yaşayan soydaşlarımıza bu duyguları ve gurur daha fazla yaşatmak gerekiyor. Büyük devlet olmanın da, büyük millet olmanın da yolu bundan geçiyor.