Bursa’da AK Parti kulislerinde Önder Matlı şaşkınlığı, Şanlıurfa’da Faruk Çelik çadırı!

ÖNDER MATLI

ÖNDER MATLI

Söylentiyi… Öğle saatlerinde bir dost sohbeti sırasında öğrendik. Öğleden sonra AK Parti kulislerinin de şaşkın olduklarını fark ettik.
Söyleyen…
“Önder Matlı 1 Kasım seçimi için aday olamayacakmış” dediğinde hemen AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı’yı aradık.
Telefon çaldı, ama açılmadı. Aramayı belli aralıklarla sürdürdük. Fakat ulaşıp konuşmak mümkün olmadı. Telefon yurt dışı aramalarında duyulan sesle çalıyor, fakat açılmıyor.
Aslında…
Karacabey’de köklü bir aileden gelen ve tarımsal sanayi üretimi yapan Önder Matlı 2011 genel seçimleri öncesinde AK Parti’den Bursa Milletvekili Adayı olduğunda da siyaset camiası sürpriz yaşamıştı.
AK Parti’nin geleneksel aday belirleme yöntemi olan temayül yoklamasından birinci çıktı, ama listenin 11. sırasında yer bulabildi.
Seçim gecesi ilerleyen saatlerde Olay Televizyonu yayınına katılmak için geldiğinde heyecanını bizzat görmüştük. Çünkü milletvekilliği AK Parti’nin 11. sırasındaki Önder Matlı ile MHP’nin 3. sırasındaki Cüneyt Karlık arasında gidip geliyor. Bir Matlı’nın seçildiği, bir Karlık’ın seçildiği haberi geliyordu. Sabaha karşı Önder Matlı’nın seçildiği kesinleşmişti.
7 Haziran seçimindeyse AK Parti Genel Merkezi bu kez Matlı’yı 7. sıraya koydu, o da heyecan yaşamadı.
O bakımdan…
1 Kasım’de yenilenecek seçim için Önder Matlı’nın aday olmayacağı söylentisi tam anlamıyla bir siyasi sürpriz özelliği taşıyor.
Ne var ki…,
Telefonun çalma sesinden yurtdışında olduğunu anladığımız Önder Matlı’ya ulaşamadığımız için doğrulatamadık.
Bursa’da AK Parti’yi ilgilendiren bir başka gelişmeyse, Gürsel Dönmez’in aday olmaması.
Dış Türkler Başkan Yardımcısı olarak görev yaparken 7 Haziran seçiminde Bulgaristan göçmenlerini temsilen listeye konan Dr. Gürsel Dönmez, seçim sonrası üstlendiği Başbakanlık Başdanışmanlığı ve Başbakanlık Dış İlişkiler Başkanlığı görevlerinde kalmanın daha doğru olacağını söyledi.
Bu arada…
Tine Bursa’yı ilgilendiren bir gelişme de Şanlıurfa’da yaşanıyor.
2011 seçiminde siyasi tayin sonucu Şanlıurfa’dan aday gösterilen Faruk Çelik, 7 Haziran’da AK Parti‘deki 3 dönem kuralı gereği aday olamadı.
Kulisler Çelik’in yine Bursa’ya dönmesini bekliyor. Ancak AK Parti Şanlıurfa Teşkilatı’nın Çelik’in yeniden Şanlıurfa adayı gösterilmesi için Ankara’da AK Parti Genel Merkezi önüne çadır kurma kararı aldı haberi geldi.
AK Parti 7 Haziran’da Şanlıurfa’da Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati’yi aday göstermişti.

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

01

09 2015

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: