Şehit haberleri gölgesinde siyaset… CHP’de “Aday listesi boş kalabilir mi?” meraklı bekleyişi

Bir yandan… Gözümüz televizyon ekranında Dağlıca’daki kahpe terör saldırısıyla ilgili haberleri izliyoruz. Bu satırları yazdığımız sırada henüz şehit ve yaralı askerlerimizin sayısı açıklanmamıştı.
Bir yandan…
Siyasetteki seçime doğru gelişmelerini izliyoruz.
Bu kapsamda…
Gözler CHP’de. Çünkü, AK Parti ve HDP’de geçen hafta, MHP’de dün aday adaylığı başvuruları sona erdi. CHP’de ise başvurular bugün saat 17.00’de sona eriyor.
Ancak…
CHP’de meraklı bir bekleyiş var. O nedenle gözler-kulaklar Ankara’ya çevrilmiş durumda.
Çünkü…
7 Haziran seçimi için önseçimle belirlenmiş aday listesiyle 1 Kasım seçimine girme kararı alan CHP’de, 5. sıradan sonraki adaylar seçilebilme şansı görmedikleri için başvuru yapmama eğilimindeler.
Örneğin…
Eski il başkanları 10. Sıra Adayı Gürhan Akdoğan ile 18. Sıra Adayı Metin Çelik’in ve Nilüfer eski İlçe Başkanı olan 12. Sıra Adayı Özgür Şahin’in yeniden aday adaylığı başvurusu yapmayacakları biliniyor.
Gerçi…
Bu akşam saat 17.00’ye kadar süre devam ediyor, ama CHP’de 18 kişilik aday listesinin doldurulamayacağı kaygısı taşıyanlar bile var.
CHP İl Başkanı Zafer Yıldız dün konuştuğumuzda, böyle bir sorun yaşanabileceğini sanmadığını söyledi.
Buna karşın…
Başvuru sayısının 18 kişilik listeye yetmemesi olasılığına karşı CHP Genel Merkezi’nin önlem aldığını ifade eden partililer de bu akşam Ankara’dan gelecek haberi merakla bekliyorlar.
Yanı sıra…
CHP’de ortaya çıkan bu durumu parti görevi ve sorumluluğu olarak görüp, 7 Haziran’da aday adayı olmasa bile 1 Kasım için başvuru yapanlar da var.
Yeni başvurular arasında Sanayici Gürel Yılmaz adı dikkat çekiyor.