Seçim beyannamelerine Bursa damgası… AK Parti’den sonra CHP’nin imar vaatleri de Bursa patentli

ŞEVKET MOLLAER
ŞEVKET MOLLAER

Bu sütunlardan duyurduk… 7 Haziran seçimi öncesi saha çalışması için Osmangazi’deki Bağlarbaşı Mahallesi’ne giden AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’e iletilen “kaçak yapılara elektrik ve su bağlanması” isteği kentsel dönüşüm koşuluyla AK Parti’nin seçim beyannamesinde vaat olarak yer aldı.
Yanı sıra…
CHP’nin seçim bildirgesi içinde yer alan “ruhsatsız yapıların yasal statüye kavuşması” vaadinin de Bursa kökenli bir rapora dayandığı ortaya çıktı.
Üstelik…
CHP’nin bildirgesinde İmar Affı başlığıyla yer alan seçim vaadini öneren hiç de yabancı biri değil.
O kişi…
CHP Osmangazi eski ilçe başkanlarından, 1999 yerel seçiminde Osmangazi ve 2014 yerel seçiminde İnegöl’de CHP Başkan Adayı olan Şevket Mollaer.
Daha 1980’li yıllarda Bursa Büyükşehir Belediyesi kadrolarında İmar Affı Uygulama Bürosu’nu yöneten ve o yıllarda en önemli sorun olan hisseli parsel için çözümleriyle bilinen, 1999’dan itibaren Osmangazi Belediyesi bünyesinde İmar Affı, Ruhsat, Otopark büroları gibi hep sorun çözücü görevlerde bulunan Mollaer emekli olduktan sonra da uzmanlık alanındaki sorunların çözümüne kafa yormayı sürdürdü.
Bu kapsamda…
7 Haziran seçimi öncesi ruhsatsız yapılar sorununa ilişkin düşüncelerini, dönemin CHP Bursa Milletvekili olan Aykan Erdemir aracılığıyla bağlantı kurduğu Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata’ya anlattı.
O da…
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu bilgilendirdi. Konuyla ilgilenen Kılıçdaroğlu’nun isteği üzerine de Şevket Mollaer çözüm önerilerine ilişkin ayrıntılı rapor hazırladı.
Öneriler…
CHP’nin 7 Haziran seçimi bildirgesinin 157. sayfasında “Tapu tahsis belgesi alamayan gecekondulara 1 yıl içinde tapu” vaadiyle yer aldı.
Ardından…
1 Kasım seçimi sürecinde Şevket Mollaer bir kez daha Sencer Ayata ile temas kurup imar konusunda önerilerini anlattı. O da yine Kılıçdaroğlu’nu bilgilendirdi ve Mollaer’den bir kez daha ayrıntılı rapor istendi.
İşte…
O rapor, İzmir ve Kuşadası’nda yapılan CHP Bilim Kurulu toplantılarında ele alındı. Toplantılar sonrası Mollaer’e raporu “Genel Başkan’ın çok beğendiği ve teşekkür ettiği” bildirildi.
Sonra da…
Yeni rapor Kılıçdaroğlu’nun 1 Kasım seçimi için açıkladığı CHP Seçim Bildirgesi’nin 180. sayfasında İmar Affı başlığı altında CHP vaadi olarak yer aldı.
Dahası…
4 maddelik imar vaatlerinden biri, AK Parti’nin de vaadi olan ruhsatsız yapıların kamu hizmetlerinden yararlanmasını getiriyor.