CHP kulisleri heyecanlandı… Kongreler bitiyor, ama “delege kotası” tartışması başladı!

CHP İL BAŞKANI ZAFER YILDIZ

CHP İL BAŞKANI ZAFER YILDIZ

Delege seçimleri bitti, hatta ilçe kongreleri başladı. Şimdi adaylar gündeme geliyorlar. Fakat tam da kongre sürecinin ortasında CHP kulisleri heyecanlandı.
Daha doğrusu…
Delege seçimlerindeki kota hesabı ile ilgili bir beklenti doğdu.
Söylenen şu:
“CHP tüzüğüne göre, her seçimde kadın ve gençlik kotası uygulanması gerekiyor. Fakat ilçe kongrelerinde oy kullanacak mahalle delegeleri seçiminde tüzüğün bu maddesine dikkat edilmedi.”
Söyleyenlerin bir de iddiası var:
“Bu durumda 7 delegeden fazla delegesi olan mahallelerde yapılan seçimlerin iptal edilmesi ve kadın-gençlik kotası gözetilerek yeniden yapılması gerekir.”
Başta da vurguladığımız gibi, CHP’de ilçe kongreleri başladı ve 2 ilçe kongresini yaptı bile. 10 gün sonra da tüm ilçe kongreleri bitecek.
Takvimin böylesine yoğun ve sıkışık bir süreçte mahallelerdeki delege seçimlerinin yenilenmesi kurultay dahil partinin tüm süreçlerini etkiler.
Çünkü…
7 delegenin üstünde delegeye sahip mahallelerde yeniden seçim yapılması, mahallelerin tamamına yakınında seçimlerin yenilenmesi anlamına geliyor.
Bu durumu…
CHP İl Başkanı Zafer Yıldız’a sorduk. O da şu cevabı verdi:
“Delege seçimlerinin yenilenmesini gerektirecek bir durum yok. Bunu bilmemize karşın, söylentiyi duyunca Genel Merkez’den görüş istedim.”
Aldığı cevabı şöyle yansıttı:
“İlçe kongrelerinde belirlenen il delegeliği listeleri ve yönetimler için parti tüzüğümüz yüzde 33 kadın, yüzde 10 gençlik kotası uygulanmasını istiyor. Ama bu durum mahalle delegeleri için geçerli değil.”
Gerekçesini şöyle açıkladı:
“Çünkü mahalle delegelikleri için blok liste değil, bireysel adaylık geçerli. Kişiler oylanıyor. Bireysel adaylığın olduğu yerde kota uygulanmıyor.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

29

11 2015

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: