İşte başarı öyküsü… Köy kadınları önce işletme kurdu, şimdi de sanayileşiyorlar

SAİTABAT KÖYÜ KADINLARI DERNEĞİ ÜYELERAslında… Anlatmakla olacak gibi değil, gidip görmek gerekiyor. 2002 yılında 9 kişiyle kurulan, bugün 113 üyeye ulaşan Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği başarı öyküsünün adeta kitabını yazıyor.
Kuşku yok ki…
Bu başarı öyküsünün en büyük mimarı olarak da Dernek Başkanı Sermin Cakalıoğlu öne çıkıyor.
Bir dönem AK Parti İl Yönetim Kurulu’nda bulunan, ancak siyasetten hemen uzaklaşan Cakalıoğlu, köyünün kadınlarını örgütlerken Türkiye’nin ilk köy kadınları derneğini de kurmuş oldu.
Dahası…
Tavandaki ahşap süslemelerinden yer kaplamalarına, şömine çevresindeki çinilerden oturma gruplarına kadar el işi yapılan her şeyle yakından ilgilenen Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği Başkanı Sermin Cakalıoğlu haftanın her günü sabahtan akşam saatlerine kadar Türk köy kahvaltısı servisi yapan bir işletmenin ortaya çıkmasını sağlamış.
Derneğe ait bina gün boyu hiç boş kalmıyor, ama tatil günleri daha da kalabalık oluyor. Otantik ortamda doğal ve özgün servis sunan bu farklı işletmede kahvaltıları hazırlayanlar da, servis yapanlar da bir örnek giyinen dernek üyeleri.
Gözleme pişiren, salça kaynatan, reçel yapan, tarhana kurutan kadınlar, ürünlerini pazarlamasıyla da gerçek bir başarı öyküsü sergiliyorlar.
Şu sıralar…
Sivil toplum örgütlenmesi adına gerçek bir köy örneği olan işletmeyi bir adım daha ileri götürecek çok özel bir adım atılıyor.
Proje…
Saitabat ve çevresinde yetişen böğürtlenler artık meyve suyu olarak pazara çıkacak. Başkan Cakalıoğlu bunu şöyle açıkladı:
“Böğürtlen suyu yöremizin özelliklerinden. Kadınlarımız böğürtlen sıkıp suyunu şişeliyorlardı. Artık ambalajlama otomatik makinalarla yapılacak. Böylece üretimimiz artacak, pazarımız genişleyecek.”
Üstelik…
Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği’ni işletmeden sanayiye dönüştürecek proje Valilik Dernekler Bürosu kanalıyla İçişleri Bakanlığı’nca onaylandı. En büyük desteği de Valilik Dernekler Bürosu Müdürü Osman Dikmen’den gördüler.
Arzu Kırayoğlu’nun koordinatörlüğünü üstlendiği ve “Gelenekleri yaşatıyoruz, kadın istihdamını arttırıyoruz” adıyla kabul edilen projeyle yıllık en az 20 bin bir şişe böğürtlen suyu şişelenebilecek.