Yüksek teknoloji üretimiyle sanayide dönüşüm: Savunma sanayi Bursa’ya gelmeli, devlet de desteklemeli!

OLAY MEDYA RECEP ALTEPE ZİYARETİBir yandan yaşam alanlarını modernleştirecek kentsel dönüşüm planlamaları yapılırken, Bursa bir yandan da sanayide dönüşüm yaşıyor.
Çünkü…
Kentin ağırlıklı yapısını oluşturan geleneksel sanayi yerine artık dış dünyayla rekabet edebilmek için yüksek teknoloji üretimi gerekiyor.
Bu yönde ilk adım, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin desteğiyle başlayan tramvay üretimi oldu. Başlangıçta dudak bükülen tramvay üretiminde kullanılan yerli parça oranı yüzde 70’e ulaştı.
Bu da…
Sanayideki üretimin ihracat kilo bedeli 5 Euro’yken, İpekböceği tramvayı üretimiyle birlikte 55 Euro’ya çıktığını söyleyen Başkan Altepe’nin umudunu arttırdı.
Nitekim…
Cavit Çağlar önderliğinde Başkan Altepe’ye yaptığımız Olay Medya ziyareti sırasında, masasındaki tramvay ve uçak maketlerinin yanına bir de tank maketi koyduğunu görünce “Sıra savunma sanayiinde mi?” diye sorduk.
Sorar sormaz da heyecanını gördük:
“Aslında Bursa’da savunma sanayii var. Hatta ünlü Wikileaks belgelerinde adı geçen firmalarımız var. Onları yabancılar görüyorlar, ama Ankara göremiyor.”
İsteğini de söyledi:
“Devlet, savunma sanayi firmalarını teşvik etmeli, bu sektörü desteklemeli.”
Sonra da şunu söyledi:
“Bursa’da biz her şeyi yapabilecek güce sahibiz. Uçak da yaparız, tank da yaparız, istenen başka ne varsa hepsini yaparız.”
Şunu da ekledi:
“Bakın makine imalatımızı kilosu 5 Euro’dan ihraç ederken tramvayla 55 Euro’ya çıktık. Savunma sanayi üretimi olsa yüksek katma değerle kilosu 255 Euro. Bunlar kentin değerleri.”

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

31

01 2016

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: