Bursa’nın raylı sisten ulaşımına hem metro, hem tramvayda yeni hatlar ekleniyor!

1 RECEP ALTEPE VE RAYLI SİSTEM HATLARIBursa’nın iki raylı sistemi var. İlk sırada, kent içi ulaşımın da omurgası olan Bursaray yer alıyor. Başlangıçta bazı bölümleri yer üstünden bazı bölümleri yeraltından gittiği için hafif raylı sistem olarak adlandırılan Bursaray artık metro tanımı içinde kabul ediliyor.
Çünkü…
Metronun tanımını oluşturan, “korumalı bir hat üzerinde yolculuk” yapılıyor olması yanında, kriterlerden biri olan 300 bin yolcu kapasitesini de aştı.
İkinci raylı sistemimiz ise şu sıralar Terminal Hattı inşaat çalışmaları başlayan tramvay ulaşımı.
İki ayrı raylı ulaşım sistemine sahip olmak ulaşım alternatifleri ve birbirini tamamlayan hatlar nedeniyle önemli avantaj.
Nitekim…
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe metro ve tramvay hatlarının birbirlerine entegre olmaları konusunda duyarlı davranıyor. Sistemi işleten Burulaş da projelerini raylı sistem entegrasyonu üzerinden yürütüyor.
Bu kapsamda…
Ana gövde olarak Uludağ Üniversitesi’nden Kestel’e kadar aktarmasız ulaşım sağlayan ve dünyanın en uzun metro hatları arasına giren Bursaray’ın ikinci kolu da Arabayatağı-Emek arasında çalışıyor.
Siparişleri verilen yeni vagonların raya inmesinin ardından, vagon sayısı yeterli hale geleceği için Kestel-Emek hattı da aktarmasız olarak işleyecek.
Ne var ki…
Programa göre Emek yakın zamanda son durak olmaktan çıkacak.
Gerçi…
Önceleri Mudanya Yolu üzerinden hızlı trenle buluşmak üzere Balat’a uzatılması projesi hazırlandı, fakat Emek istasyonu sonrası yolun üstünden geçen Çevre Yolu Viyadüğü bu bağlantıyı zorlaştırdı.
O nedenle…
Metro, Emek İstasyonu’ndan sonra sağa dönüp Emek’in içinden geçecek ve Geçit’in kuzeyinde yeni yapılaşma bölgeye ulaşacak. Bu güzergahta özellikle Emek ve Geçit mahalle içi geçişleri yeraltından yapılacak.
Bir yandan bunun hazırlıkları sürerken, bir yandan da metroyu Uludağ Üniversitesi’nden Görükle’ye uzatma çalışmaları başladı. Yerüstünden sağlanacak uzatmada Görükle metronun son durağı olacak, ama raylı sistem burada bitmeyecek.
Sonrası…
İzmir Yolu’nda oluşturulan yeni toplu konut bölgeleri nedeniyle Başköy’e kadar olan bölgeyi kapsayacak şekilde yer üstünden tramvay hatlarıyla sisteme entegre edilecek.
Bu bölüm için tramvayın kesinleşmiş bir karar olmadığını, banliyö treni benzeri bir hafif raylı sistem için de incelemeler yapıldığını vurgulamakta yarar var.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

07

02 2016

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: