Çevrim santralları durdu, ama Bursagaz dağıtım alanını yeni alternatif ve yatırımlarla genişletiyor!

BURSAGAZ GENEL MÜDÜRÜ AHMET HAKAN TOLA BASIN TOPLANTISI
BURSAGAZ GENEL MÜDÜRÜ AHMET HAKAN TOLA BASIN TOPLANTISI

Anımsıyoruz da… Bursagaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola geçen yıl yine bu tarihlerdeki basın toplantısında doğalgaz çevrim santrallarının durması nedeniyle taşıdıkları-sattıkları doğalgazda azalma olduğunu söylemişti.
Benzer cümleleri yine tekrarladı. Gerek Bursa’daki BİS enerjinin çekilmesi, gerek Ovaakça santralının durması gibi nedenler Bursagaz’ın taşıyıp sattığı doğalgaz miktarını daha da azaltmış.
Bu azalmada, devreye girmeye başlayan hidroelektrik ve rüzgar santrallerinin etkisi unutulmamalı.
Zaten…
Tola da bu yıla ilişkin hedefleri açıklarken santrallerdeki çekilmenin süreceğini, o nedenle daha az doğalgaz taşıyıp satacaklarını öngören tabloyla ortaya koydu.
Nedeni belli: Bursagaz’ın en büyük doğalgaz müşterileri çevrim santralları.
Çarpıcı bir nokta da şu:
Bursagaz’ın bitmek üzere olan Esentepe’deki yeni genel müdürlük binasında doğalgaz kullanımı yanında rüzgar enerjisi de üretilecek.
Buna karşın…
Doğalgaz kullanan bölgeler genişlediği ve konut sayısı arttığı için, sanayide ve konutlarda doğalgaz tüketiminde ciddi yükselme var.
Bu nedenle olsa gerek, Bursagaz’ın bir yandan doğalgaz kullanan abone sayısını arttırıp bölgeleri genişletirken, diğer yandan yeni yatırım alanlarına yöneldiğini gördük.
Örneğin…
İlk hedef olarak 4 dağ ilçesi olan Keles, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık’a doğalgaz götürülecek. Böylece doğalgazsız ilçe kalmayacak.
Ayrıca…
Karamehmet Grubu’ndan milleni.com adlı şirketini de Bursagaz ve bağlı olduğu Ewe Grubu satın almış. Gerçi, bugün için 120 bin abonesiyle küçük bir şirket, ama bu yolla internet servis sağlayıcılığı ve internet üzerinden görüntülü telefon aboneliği sistemini geliştirmeyi planlıyorlar.
Aynı şekilde…
Elektrik dağıtımına yönelik projelerinde de ileri aşamaya gelmişler.
Bunlar işin ticari ve teknik yönleri. Toplantıyı izlerken şunu düşündük:
Doğalgaz dağıtımı ve tahsilatta sorun yaşanmadığı için Genel Müdür Ahmet Hakan Tola yönetimindeki Bursagaz kadrosu hiç tartışılmıyor.
Bu sorunsuzluk elbette yönetim başarısını gösteriyor.