Büyükataman MHP’nin cemaat sırrını açıkladı: 7 Haziran’da 27 polis müdürünün adaylığı ayıklandı

MHP GENEL SEKRETERİ İSMET BÜYÜKATAMAN
MHP GENEL SEKRETERİ İSMET BÜYÜKATAMAN

MHP’de 1 Kasım seçimi gecesi değişim isteğiyle başlayan, geride bıraktığımız cuma günü de Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kararıyla hukuki sürece giren kurultay isteği var.
Toplanan imzaları kabul etmeyen MHP Genel Merkezi, mahkemenin kararı sonrası hukuki süreçleri işleteceğini açıkladı. Bu da, Yargıtay’da kararın temyizi anlamına geliyor.
Fakat…
Bir yandan hukuki süreç devam ederken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli salı günü mahkeme kararına karşı çıktığı TBMM Grubu Toplantısı’nda üslubunu sertleştirip çok farklı bir ifade kullandı:
“Bizim paralele teslim edilecek bir partimiz yoktur.”
Özellikle…
Günümüzün siyasi literatürüne konjonktürel bir kavram olarak giren paralel yapı ifadesi doğal olarak “Adaylar arasında cemaat mensupları mı var?” sorusunu da gündeme getirdi.
İşte…
Bu soruyu MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’a sorduk. Söze, “Bazı şeyler unutuluyor” diye başladı ve şunu söyledi:
“Sayın Genel Başkanımız, paralel yapının siyasete dışarıdan müdahale ve tanzim etme çabalarına itiraz ve ikazlarını uzun zamandır hep yapıyor.”
Şunu vurguladı:
“Cemaat özellikle 12 Eylül 2010 anayasa referandumu öncesinden başlayıp referandum süresince artan ‘Bu iş Bahçeli ile olmuyor’ kampanyası yaptı.”
Şöyle devam etti:
“O günden bu yana çok özel gayretler ortaya kondu. 7 Haziran 2015 seçiminde de MHP’nin içine sızmaya ve tanzimine yönelik girişimler oldu.”
Ardından…
Geçen yıl yapılan 7 Haziran seçimi adaylık başvuru sürecinde yaşanan ve MHP’nin sırrı olarak kalan bir bilgiyi ilk kez açıkladı:
“Yakinen bildiğim için sizinle paylaşıyorum… Cemaatin pek çok elemanı milletvekili adaylığı için MHP’ye başvurdu.”
Rakam da açıkladı:
“O süreçte cemaat ilişkileri nedeniyle görevden alınan ya da kendisi ayrılan 27 emniyet müdürünün MHP’ye adaylık başvurusu oldu. Biz çok titiz davranıp ayıkladık ve başvurularını iade ettik.”
Şunu da ekledi:
“Yani, cemaatin MHP’ye yönelik çabaları yeni değil, ilk kez de olmuyor.”