Büyükataman’dan Akşener, Oğan ve Aydın’a: Siz kimsiniz de kongre tarihi belirliyorsunuz?

Tablo ortada… Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi toplanan 543 imzaya istinaden MHP’de kurultay yapılması kararı verdi, hazırlıkları yürütmesi için de 3 kişilik çağrı heyeti atadı.
Bu süreçte…
İmzaları birlikte toplayan ve aday olmaları beklenen Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın salı günü toplantı yapıp kurultayın 8 Mayıs’ta olması kararı aldılar.
Karara…
MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’dan tepki geldi:
“Siz kimsiniz de kongre tarihi belirliyorsunuz? Ne hakla ve yetkiyle, sanki hukuk süreci kesinleşmiş gibi, MHP’nin olağanüstü kurultayı şu tarihte olacak diye karar alıyorsunuz?”
Toplantıyı…
“Garabet ve hukuka saygısızlık” gören Büyükataman şöyle bakıyor:
“Bu arkadaşlarımız Genel Merkez için ‘Temyize gidebilirler, ama mahkeme kararını verdi, beklemeye gerek yok, olağanüstü kurultay çalışmalarını başlatacağız’ dediler. Bu doğru değil, hukuka uygun değil, üstelik iyi niyetli değil.”
Düşüncesi şu:
“Camiamızda bir gerginlik yaratılmaya çalışılıyor. Ayrışmaya, kutuplaştırmaya, derinleştirmeye yönelik beyanlar bunlar. “
Uyarısı sert:
“Bilerek yapıyorlarsa, endişe duyuyoruz. Değilse akıllarını başlarına almalarını tavsiye ediyoruz.”
Sert uyarıyı sürdürdü:
“Oldu-bitti gayretlerine müsaade etmeyeceğiz. Hukuka saygılıyız. Hukuki yollar sonuna kadar tamamlanmadan sürecin tamamlandığını düşünmek mümkün değil. “
Şunu ekledi:
“Sonucunu herkesin beklemesini ve ona göre hareket etmesini tavsiye ediyoruz.”
Kararlılığı dile getirdi::
“MHP Genel Merkezi olarak, fiili dayatmalara asla müsaade etmeyeceğiz.”