Dünyaca ünlü hocalar petrokimya ürünlerini Bursa’da masaya yatırıyor, Almanya Başbakanı Merkel’in profesör olan eşi de geliyor

ALMANYA BAŞBAKANI MERKEL VE EŞİ PROF. DR. JOACHİM SAUER

ALMANYA BAŞBAKANI MERKEL VE EŞİ PROF. DR. JOACHİM SAUER


İlki 2007 yılında Kataliz Derneği tarafından organize edilen önemli bir bilimsel kongre var. Organizasyon, sonraki süreçte Bursa Teknik Üniversitesi tarafından ulusal ölçekte her 2 yılda bir tekrarlandı.
Açıkça söylemek gerekirse, kongre sunumları ve bildirileri çok teknik olduğu için kamuoyunda yeterince yankı bulamadı.
Bu yıl ise…
Bursa Teknik Üniversitesi organizasyonu uluslararası alanda ses getirecek önemli bir buluşmaya dönüştürdü.
Aslında…
Konular yine çok teknik düzeyde. Ne var ki, geçen süreçte kamuoyu da artık kimyasallar alanındaki gelişmelere daha duyarlı olmaya başladı. Çünkü, yaşanabilir dünya isteği bu konuyu gündemin önemli maddesi haline getirdi.
Nitekim…
Bu yılın Kataliz Konferansı’nın ana konuları arasında Sürdürülebilir Enerji ve Alternatif Yakıtlar İçin Katalizörler gibi, Çevre Dostu Katalik Prosesler gibi Hava/Su Kirliliği Kontrolünde Katalitik Metotlar gibi, Yenilenebilir Kaynakların Dönüşümü gibi, Elektrokimyasal ve Fotokimyasal Katalizörler gibi, Kömüre Dayalı Kimyasallar İçin Katalizörler gibi Petrol Rafinasyonu ve Petrokimyada Yeni Katalitik Yaklaşımlar gibi günlük yaşamı ilgilendiren ve etkileyen konular yer alıyor.
Üstelik…
Bu yıl kongreye, petrokimya ürünleriyle ilgili sektörün en önemli kuruluşları olan Tübitak, MAM, Petkim, Tüpraş, Hayat Kimya da katılıyorlar.
Dahası…
Günümüz teknolojisinde önemi giderek artan kataliz konusunda dünyanın en ünlü bilim adamları sunum yapmak ve bildiri vermek için Bursa’ya geliyorlar.
Organizasyonu üstlenen kurulda yer alan Bursa Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Ferdi Fellah ve BTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu Müdürü Murat Bayrak’la hazırlıkları konuşurken, bildiri sunacak dünyanın tanıdığı bilim adamlarını da saydılar.
Almanya, İtalya, Hollanda, Amerika Birleşik Devletleri’nden kataliz konusunda dünyanın en tanınmış isimleri kongreye katılacaklar.
Listede…
Berlin Üniversitesi’nden Prof. Dr. Joachim Sauer adını görünce hocalara sorduk:
“Prof. Sauer, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in eşi değil mi?”
Sorumuz üzerine hocalar önce gülümsediler, sonra şunu söylediler:
“Bizim konferansımıza Prof. Dr. Joachim Sauer katalizör ve biyokatalizörler konularındaki bilimsel çalışmalarıyla katılıyor. Eşinin siyasi pozisyonu kongremizin gündemi dışında.”
Bu da…
Bilimsel bir cevap elbette, ama gerçek olan şu:
Bursa Teknik Üniversitesi Yerleşkesi’nde bugün başlayıp cumartesi sona erecek Kataliz Kongresi’ne Almanya Başbakanı Merkel’in eşi Prof. Dr. Sauer çok önemli bir bildiriyle katılacak.

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

27

04 2016

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: