Siyasette 2 parti için spekülatif 2 kritik karar: MHP kurultayı mahkemeye takıldı, AK Parti yetkiyi geri aldı

Siyaseti etkileyen iki kritik karar dün peş peşe geldi. Önce Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin verdiği, MHP Genel Merkezi’nin de Yargıtay’da temyiz ettiği kurultay kararı Tosya Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından askıya alındı.
Böylece…
Yargıtay karar verinceye kadar kurultay yapılması önlendi. Yani, 15 Mayıs’ta kurultay dün için gündemden çıktı.
Kararın…
Ankara’ya uzak 2 küçük ilçede delege başvurusu ile alınması dikkat çekici olmakla birlikte, MHP Genel Merkezi’nin kurultayı yaptırmama stratejisi içinde ele alındığında değişim dalgasının önünü kesme algısı ortaya çıkıyor.
Siyaset kulisleri kararın önümüzdeki süreci nasıl etkilediğini tartışırken, bu kez AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısında, genel başkanın teşkilatlara atama yetkisinin MKYK’ya geri alınması kararı günün ikinci siyasi sürprizi oldu.
Bu kararla…
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun teşkilatlara atama yapma ya da dizayn yetkisi MKYK’ya geçti.
Gerçi…
Bu tür uygulamalar kurumsal yapı açısından doğru süreç olsa bile, AK Parti gibi lider otoritesi geleneği olan partilerde spekülasyonlara yol açıyor.
Nitekim…
MKYK kararının duyulmasından itibaren kulisler parti yönetimi ve özellikle de Başbakan Davutoğlu’nu daha çok ilgilendiren siyasi gelecek hesapları üzerine dikkat çelici spekülasyonları konuşmaya başladı bile.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

30

04 2016

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: