Yeni İl yönetimini “kurucu” olarak atayan MHP’de kurultay olursa Bursa’da yeni sorun çıkar

2016-05-17 22.21.37Gözler Yargıtay’da… MHP’deki kurultay isteğiyle ilgili ön incelemeyi tamamlayan Yargıtay’ın verebileceği üç karar var:
Ya Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin “kurultay yapılmalı” kararını onaylayacak, ya MHP Genel Merkezi’nin itirazını kabul edip “kurultaya gerek yok” diyecek. Ya da dosyayı yerel mahkemeye iade edip devreden çıkacak, dava da belirsizliğini sürdürecek.
Bir yandan karar beklenirken, diğer yandan MHP Genel Merkezi teşkilat yapısına ilişkin önemli adımlar atıyor.
Örneğin…
İl Başkanı Yüksel Yılmaz ile birlikte Osmangazi’de Yavuz Bülbül, Yıldırım’da Erkan Subaşı, Nilüfer’de Osman Uçar görevden alındılar.
Yerlerine de…
İl Başkanı olarak Tevfik Topçu atanırken Osmangazi’de Cihangir Kalkancı, Yıldırım’da Serkan Aydemir ve Nilüfer’de Ali Hayri Ozan göreve geldi.
Dün…
Atama yazıları ve listeleri incelerken iki nokta dikkatimizi çekti.
Birincisi…
Bugüne kadar MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’la yakın siyaset yapanlar bu kez listelerde yer yoklar. Yani,.bu listelerde Büyükataman’ın izi bariz şekilde görülmüyor. Şöhretler yerine, daha genç bir kadro oluşturulmuş.
İkincisi…
Görevlendirme yazısında “kurucu yönetim” ibaresi var. Bu da, İl ile birlikte 3 merkez ilçenin feshedildiklerini gösteriyor.
Yani…
İl, Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer kapatılıp yeniden açılırken, tüm kadrolar sıfırlanıyor. Böylece seçilmiş delegeler de ortadan kalkıyor.
O bakımdan…
Eğer MHP kurultay yaparsa, Bursa İl feshedildiği için delegeleri de ortadan kalkmış kabul edileceğinden kurultaya Bursa’nın katılıp katılamayacağı tartışmalarının çıkacağı, buradan da yeni bir siyasi kriz doğacağı anlaşılıyor.

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

18

05 2016

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: