İngiltere’deki Brexit oylamasından ne çıkacağını gördü, bugünü yorumladı: AB dağılıyor, “game over” durumu gözüküyor

BAŞBAKANLIK BAŞDANIŞMANI DR. GÜRSEL DÖNMEZ

BAŞBAKANLIK BAŞDANIŞMANI DR. GÜRSEL DÖNMEZ

Tam 1 hafta oldu… Başbakanlık Başdanışmanı Dr. Gürsel Dönmez’le konuştuğumuzda Avusturya’nın başkenti Viyana’daydı ve gündemde İngiltere’nin Brexit olarak adlandırılan AB’den çıkış oylaması vardı.
İzlenim ve yorumlarını 20 Haziran Pazartesi günü bu sayfalarda aktardık. “İngiltere’deki oylamanın tüm Avrupa’nın tadını kaçıracağını” söylüyordu, Avrupa’yı ekonomik dalganın beklediğini görüyordu. Hatta, Avrupa Futbol Şampiyonası’na işaret ederek “İngiltere milli takımı üst turlara kalırsa, Paris sokaklarında holiganlar arasında bir AB kavgası yaşanabileceğini de göz ardı etmemek gerekiyor” deyip ekliyordu:
“Belki de mültecilerin ahı tutuyordur, kim bilir.”
Dedikleri bir bir çıkmaya başladı.
Bu kez…
Berlin’den yeni durum gözlemlerini paylaşırken, “İngiltere’deki referandum sonucu tüm Avrupa’da şok etkisi yarattı” dedi ve vurguladı:
“23 Haziran 2016 tarihi AB’nin çözülmeye başladığı gün olarak kayıtlara geçebilir. Bundan sonra AB içinde daha sert esecek ‘ayrılık rüzgarları’ bekleniyor.”
Gelinen noktada…
Euro sistemi içinde yer almaması nedeniyle, “İngiltere’nin AB ile ilişkisi zoraki bir evlilik gibi” gören Dr. Dönmez,  oylamayla adeta boşanma kararı alındığını söyledi.
Yeni tahmini şu:
“Bundan sonra aşırı sağcı hareketlerin etkin olduğu Hollanda gibi AB ülkelerinde de ayrılıkçı sesler yükselecektir.”
Tahminini biraz genişletti:
“Brexit göründüğünden daha büyük bir etki oluşturacak gibi. Hollanda için Nexit ve Fransa için Frexit konuşulmaya başlandı bile. Zor olmakla birlikte Alman toplumu da Dexit derse, tam anlamıyla “game over” durumu ortaya çıkabilir.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

26

06 2016

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: