Kaçak yapılara su-elektrik bağlanmasında BUSKİ ilanla çağrı yaptı, ama belediyelerde sıkıntı var, vatandaş da şaşkın!

Bu sayfalarda defalarca vurguladık… Sorun Bursa’dan, hatta Bağlarbaşı’ndan çıktı ve AK Parti’nin seçim vaadi oldu. Sonrasında 26 Nisan’da torba yasa kapsamında yasalaştı.
Fakat…
Çıkan yasayla, verilen söz arasında teknik bir sorun ortaya çıktı. Yasa kaçak yapılara elektrik, su ve doğalgaz bağlanabilmesi için kentsel dönüşüm şartı getiriyor.
Ne var ki…
Kaçak yapıların çok büyük bölümü belediyelerin ilan ettiği kentsel dönüşüm alanları dışında. O nedenle yasa çıkmasına karşın vatandaşın beklentisini karşılayacak adım atılamadı.
Bu süreçte…
Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’nin bulduğu formülü 12 Haziran 2016 günü yine bu sütunlardan duyurduk. Kentsel dönüşüm noktasında tıkanan sorunu çözebilmek için Belediye Meclisi’nde “sorunlu bölgeleri kentsel gelişim bölgesi” ilan eden Edebali, bu yolla vatandaşın önünü açtı.
Önceki gün de…
Yerel gazetelerde BUSKİ’nin ilanı yayınlandı.
BUSKİ ilanda, “01.11.2015 tarihinden önce yapılmış binaların sahiplerinin, ilgili ilçe belediyesine müracaat edip taahhütname vermeleri halinde su aboneliği tesis edileceği” anlatılıyor.
İlanı görünce araştırdık. BUSKİ’ye yalnızca Yıldırım Belediyesi’nden başvuru geliyormuş. Şu ana kadar başka bir belediyeden başvuru gelmemiş.
İlginç olan şu:
Sorunun çıktığı ve siyasi iradeye kabul ettirildiği yer Bağlarbaşı’ndan ya da Osmangazi’nin başka bir bölgesinden henüz başvuru yok.
Çünkü…
Yasanın koyduğu çerçeve içinde diğer belediyelerin de Yıldırım Belediyesi gibi formül geliştirmeleri ya da benzer bir karar almaları gerekiyor. Nitekim bize gelen elektronik posta ve mesajlarda vatandaş çözüm beklediğini anlatıyor.
O bakımdan…
BUSKİ’nin ilanı bize, vatandaştan çık belediyelere uyarı gibi geldi.

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

23

06 2016

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: