Otoyolda “yeraltına dönel kavşak” projesi… Kent Hastanesi’ne girişi sağlayacak, Korupark Kavşağı’nı TIR’lardan kurtaracak

OTOYOL KENT HASTANESİ VE OSB'LER YERALTI KAVŞAĞIArtık dilimiz alıştıralım… 12 yıl önce yapıldığında Bursa Çevre Yolu’ydu, ama şimdi İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nun bir parçası ve Bursa geçişi oldu.
Bu yol üzerinde…
Mudanya ve Başköy kavşakları arasında büyük bir bölge hastanesi yapılıyor. 7 ayrı hastaneden oluşan sağlık kampusu ise Kent Hastanesi adını taşıyor.
Hastanelere giriş çıkışların da otoyoldan açılacak bağlantı yolu ve kavşakla sağlanması planlandı.
Bu süreçte…
Geçit Kavşağı’nın dönüşlere kapatılmasıyla birlikte Korupark Kavşağı’nın yükü arttı.
Üstelik…
Organize Sanayi Bölgesi’nden çıkıp Çevre Yolu’na yani otoyola ulaşmak isteyen, ya da otoyoldan gelip OSB’ye girmek isteyen TIR’lar da kullandığı için, Korupark Kavşağı yeni yükü taşıyamaz hale geldi.
Yeni durumu göz önüne alan Büyükşehir Belediyesi ise ağır tonajlı araçların Korupark Kavşağı’nı kullanmadan OSB-otoyol ulaşımını sağlayabilmeleri için farklı bir alternatif proje hazırladı.
O proje…
Bursa ya da Nilüfer organize sanayi bölgelerinden çıkan araçlar Minareliçavuş Kavşağı’ndan Doğanköy Yolu’na ilerleyecekler ve Kent Hastanesi karşısından da otoyola çıkmalarını öngörüyor.
Böylece…
Korupark Kavşağı’ndan TIR’lar çekileceği için trafik yükü ortadan kalkacak.
Ne var ki…
Karayolları yeni bağlantıya sıcak yaklaşmadı. Bunun üzerine, Büyükşehir de hastaneler ve OSB’lerin bağlantılarını otoyol üzerinde birleştirerek farklı bir kavşak projesi hazırladı.
Yeni proje…
Sağlık kampusu önünde otoyolun altına büyük bir dönel kavşak yapılmasını öngörüyor. Otoyoldan yan yolla girilecek yeraltı kavşağından hastanelere ve OSB’ler yönüne geçişler sağlanacak. Kavşak aynı zamanda otoyolda geri dönüş noktası haline gelecek.
İşte…
Bu değişik projeyi Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe geçtiğimiz hafta Karayolları’na kabul ettirdi ve onayları da alındı.
Şimdi…
Öncelikli olarak Bursa OSB ve NOSAB’a TIR ulaşımının sağlanması için yeraltı kavşağının yapımına başlanacak. Hastaneler bittiğinde de kavşağın fonksiyonu artacak.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

21

06 2016

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: