Siyasette ilginç tesadüf… MHP’deki kurultay krizinin bire bir aynısını 6 yıl önce Osmangazi’de CHP yaşadı!

CHP OSMANGAZİ ESKİ İLÇE BAŞKANI AHMET MEMİŞOĞULLARI
CHP OSMANGAZİ ESKİ İLÇE BAŞKANI AHMET MEMİŞOĞULLARI

Mahkeme kararı gereği… MHP kurultayı bugün tüzük değişikliği yapmak üzere toplanıp “olağanüstü kongrelerde seçim yapılamaz” maddesini kaldıracak.
Ne var ki…
10 Temmuz’da seçimli kurultay ilan eden MHP Genel Merkezi bugün yapılacak toplantıyı korsan ilan etti ve katılmayacaklarını açıkladılar.
Hatta…
“Tüzük gereği, kurultayı Genel Başkan ya da görevlendireceği bir Merkez Yönetim Kurulu Üyesi açabiliyor. Genel Başkan ve yönetim gitmeyeceğine göre o kurultay başlayamaz” diyorlar.
Bunu söylerken de, Çağrı Heyeti görevinin kurultay salonunu belirleyip üst kurul delegelerini çağırmakla sınırlı olduğunu, “görevinin salonun kapısında biteceğini” öne sürüyorlar.
Buna karşın…
Kurultayın yapılabilmesi için imza toplayanlar Çağrı Heyeti’nin kongreyi açacağını ve Kongre Başkanlık Divanı oluşunca da görevinin sona ereceğini söylüyorlar.
Tartışmalar da…
Tam bu noktada düğümleniyor. MHP olağanüstü kurultayı bugün toplanıp açılabilir mi, açılırsa neler yapılabilir?
Aslında…
Bugün MHP’nin yaşadığı krizin bire bir aynısı 6 yıl önce Bursa’da CHP Osmangazi’de yaşandı. Aralık 2010’daki olağanüstü kongrenin mimarı da CHP Osmangazi’nin eski ilçe başkanlarından Ahmet Memişoğulları’ydı.
Arayıp “o yaşananları” sorduk. Memişoğulları da anlattı:
“Ben il başkanlığına aday olunca Osmangazi’ye Sabit Şerbetçioğlu önce atandı. sonra seçildi. İl Başkanı Gürhan Akdoğan’dı, Sabit Şerbetçioğlu’nu görevden alıp Kurtuluş Akdeniz’i getirdiler.”
Devam etti:
“Biz de olağanüstü kongre için imza topladık. İl ve Genel Merkez kabul etmedi. Biz de mahkemeye başvurduk. Mahkeme bizi haklı buldu, kongre toplaması için Mehmet Çalım’ı kayyım olarak atadı.”
Şu nokta tıpkı bugünkü tartışmalara benziyor:
“İl ve Genel Merkez kayyımı tanımadığını açıkladı. Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Önder Sav yönetimin düşmediğini ve görevi başında olduğunu söyleyip kayyıma defterleri teslim etmedi.”
Anlattıkları, bugün yaşananlara bire bir uyuyor:
“Kayyımın çağrısıyla toplanan kongreye İl Başkanı Gürhan Akdoğan ile İlçe Başkanı Kurtuluş Akdeniz gelmediler. Kongreyi de Kayyım Mehmet Çalım açtı. Divan Başkanlığını Yahya Şimşek’in yaptığı kongrede Recep Tek seçildi.”
Söylediği şu:
“Seçimin sonucu da hukuk mücadelesi gerektirdi, ama Önder Sav gibi bir dehaya rağmen kazandık. Bakıyorum da o yaşananların hepsi şu anda MHP’de tekrarlanıyor.”
Bir de bilgi verdi:
“Hatta bizim mahkeme kararlarımız ve süreç Saadet Partisi için de emsal oldu. Numan Kurtulmuş’un ayrılıp Mustafa Kamalak’ın geldiği kurultay bizim emsal kararla yapıldı.”