1 yılda her şeyi gören Meclis’e uzaylılar gelse şaşırmayacak İrgil’in hep oturduğu bahçede artık kocaman Demokrasi Çukuru var

TBMM BAHÇESİNDE 15 TEMMUZ GECESİ BOMBANIN AÇTIĞI DEMOKRASİ ÇUKURU
TBMM BAHÇESİNDE 15 TEMMUZ GECESİ BOMBANIN AÇTIĞI DEMOKRASİ ÇUKURU


Açıkçası… Meclis’te son 1 yılda milletvekillerinin yaşadıkları cumhuriyet tarihi boyunca görülmedi. O bakımdan, 25. ve 26. dönem milletvekilleri çok özel şeyler yaşadı.
Bir kere…
7 Haziran 2015’te yapılan seçimlerle oluşan 25. Dönem milletvekilleri bu unvanı yalnızca 5 ay taşıyabildiler. Bu sürede, Meclis 2 oturum dışında toplanamadı ve yasama çalışması yapamadı.
Ardından…
1 Kasım 2015 seçimleriyle oluşan 26. Dönem milletvekilleri ise hiç ara vermeden çalıştı. Meclis hiç kapanmazken, bu dönem yaşananlar demokrasi tarihine geçti.
Örneğin…
Bu dönem milletvekilleri darbe girişimine tanıklık ettiler ve ilk kez ülke genelinde olağanüstü hal ilan eden karara imza attılar.
En kötüsü…
Bu dönem Meclis’in bombalanmasıyla cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşadılar.
Yine…
Milletvekilleri bu dönem ilk kez Güneydoğu’da bölücü kalkışma girişimine tanıklık ettiler. Uluslararası alanda Rusya, İsrail, Suriye krizlerini gördüler.
Paketlerle gelen yasa teklifleri, onlarca gensoru ve soruşturma önergesi de Meclis’in çalışma temposunu hiç düşürmeden çalışmasını sağladı.
Tabloyu…
CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil’le konuşurken, o da yaşadıkları tempoya dikkat çekti:
“25. Dönem hiç açılamayan Meclis 26. Dönem’de hiç kapanmadan çalışıyor. Böylesine yoğun çalışma temposu Meclis’te bugüne kadar hiç görülmedi.”
Şunu özellikle vurguladı:
“Şu son 1 yıl içinde o kadar çok şey gördük ki, artık biri çıkıp ‘Uzaylılar geldi’ dese inanın hiç şaşırmam. Zaten bir tek o kaldı.”
Ardından…
15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında bombalanan Meclis’teki dehşeti anlattı:
“TBMM’de muhalefet kulisinden çıkılan bir bahçe var. Milletvekilleri oturum aralarında burada çay ve kahve içerler. Ben de sık sık bu bahçeyi kullananlardan biriyim.”
Atlatılan tehlikeyi açıkladı:
“Benim hep oturduğum yerde artık kocaman bir çukur var. Bomba buraya düşmüş. Arkadaşlar Meclis bahçesindeki bu çukura Demokrasi Çukuru adını verdiler.”
Dinlerken şunu düşündük:
Savaş sahnelerini aratmayacak gaddarlıkla bombalanan Meclis’te o gece milletvekilleri genel kurul oturumunu açık tutarak demokrasiye sahip çıktılar.
Dünyanın en büyük üniformalı terör saldırısı sırasında kendi askerinin kullandığı uçaklardan atılan bombalarla Meclis’in harabeye döndüğü ve bahçede koca bir çukurun açıldığı sırada milletvekilleri iyi ki bahçede değildiler.
Gerçekten o gece ülkeyi de, milleti de, vekillerini de Allah korudu.