Bakanlıklarda büyük temizlik… Fetöcü olduğu belirlenen kim varsa memuriyetten atılıyor

Anlaşılan o ki… 17-25 Aralık 2013’te paralel yapı tarafından özellikle dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümete yönelik hamle sonrası devlet tehlikeyi görmüş.
O tarihte verilen devlet içindeki paralel yapının tasfiyesi kararı adım adım bugüne kadar geldi. Süreç, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası operasyonlarla kendiliğinden hızlandı.
Gerçi…
Operasyonlar başladığında “Bir gecede bu listeler nasıl hazırlandı?” soruları gündeme geldi, fakat başta da söylediğimiz gibi, 17-25 Aralık 2013 sonrası başlayan genel bir tarama söz konusu.
Ortaya çıkan listeler de bu çalışmanın ürünü. O bakımdan, bakanlıkların tümünde yoğun şekilde parelelci ya da diğer adıyla FETÖ’cü temizliği var.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da bu tasfiyeyi hızlı ve etkin yapanlar arasında bulunuyor.
Nitekim…
FETÖ/PDY mensubu oldukları gerekçesiyle hakkında işlem yapılıp sözleşmesi feshedilen, açığa alınan ya da memuriyetten atılanların sayısı 1.379’a ulaştı.
Bu rakam, Bursa’da bakanlığa bağlı tüm kurumlarda toplam 50’ye yaklaştı.
Tasfiye edilenler arasında, eski Müsteşar Yardımcısı Ferhat Şelli, eski TAGEM Genel Müdürü Masum Burak, TKDK Başkanı Kerem Akgündüz, eski Destek Hizmetleri Başkanı Hüseyin Top, eski TAGM Genel Müdür Yardımcıları Mehmet Şahin ve Ahmet Yüceer ile eski daire Başkanı Muhammet Demirtaş da bulunuyor.
Ayrıca…
Batman İl Müdürü Ömer Tercan ve Niğde İl Müdürü Murat Türkmen ile bakanlık müşavirleri Ömer Altıntaş ve İsa Özkan da görevlerinden uzaklaştırıldılar.