Çekirge’deki 94 yıllık Asker Hastanesi doğal termal suyuyla Türkiye’nin en gözde fizik tedavi merkezi olacak

BURSA ASKER HASTANESİŞöyle bir düşündük… 70’li yılların ortalarına kadar Bursa kent merkezinde yalnızca iki hastane vardı. Biri Tophane’deki Bursa Devlet Hastanesi, diğeri de Çekirge’deki Bursa Asker Hastanesi.
Bugün Çekirge Devlet Hastanesi olarak kullanılan ve yenilenmesi gündemde olan hastane SSK Bursa Hastanesi olarak yapılmıştı.
O yıllarda…
1922’den beri faaliyette olan Bursa Asker Hastanesi vatandaşa açık değildi, ama başta Ankara olmak üzere değişik bölgelerden yüksek rütbeli subaylar özellikle fizik-tedavi için Çekirge’ye gelirlerdi.
Çünkü…
Türkiye’de hiçbir hastanenin sahip olmadığı doğal termal su burada vardı ve o yıllar Çekirge’nin hamamları aynı zamanda Bursa’nın yegane turizm potansiyeliydi.
Hatta…
Sırf hamam turizmi nedeniyle Çekirge’deki evlerin tümü bir ya da iki odalarını hamamlara gelenlere kiralıyordu. Bir anlamda, farkında olmadan ilk pansiyonculuk bu hamamlar sayesinde Çekirge’de başlamıştı.
İşte…
94 yıldır askerler için gözde fizik-tedavi merkezi olan Çekirge’deki Bursa Asker Hastanesi, 15 Temmuz sonrası askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı’na devri kararı gereğince geçtiğimiz hafta Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne devredildi.
Böylece…
Yıllarca 40 yatakla hizmet veren önemli tesis sivillere da açılmış oldu.
Gerçi…
Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Rüstem Aşkın binanın rehabilitasyon merkezi olarak kullanılacağını söyledi, fakat başka kentlerde asker hastaneleri genel hastaneye dönüştürülüyor.
Bursa’daki son kararı Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan’a sorduk.
Şunu söyledi:
“Bursa’da genel hastane yatırımlarımız üst düzeyde. O nedenle bu hastanenin genel hastane olmasına gerek yok, ihtiyaç da yok.”
Hedefi şöyle açıkladı:
“Asker Hastanesi olarak daha dar imkanlarla çalıştırılan bu binada şimdi Sağlık Bakanlığı imkanlarıyla büyük bir yatırım yapacağız.”
Şu noktada iddialı:
“Yeni planlama ve yatırımla 300 yatağın üstüne çıkarız. Altındaki doğal termal su en büyük ayrıcalığı. O nedenle Türkiye’nin en gözde fizik-tedavi ve rehabilitasyon merkezi olacak.”
Şunu da ekledi:
“Maksimum kapasitede ve efektif kullanacağımız hastane bölgeye hizmet verecek, Bursa’nın önemli bir sağlık yatırımı eksiğini de kapatacak.”

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

30

08 2016

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: