FETÖ operasyonlarının sürprizi: Paralelden gözaltına alınan işadamları, paralel karşıtı vakfa da bağış yapmışlar

15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan arınma operasyonlarının işadamları ayağında sürpriz gelişmeler ortaya çıkıyor.
Örneğin…
FETÖCÜ paralel yapılanmaya yardım ya da bağış yaparak destek oldukları iddiasıyla gözaltına alınan işadamlarından bazıları, aynı zamanda paralel yapıyla mücadele etmesi için kurulan vakıf ve derneklere de en büyük yardımı yapanlar çıktı.
Nitekim…
2 yıl önce dönemin Bursa Valisi olan Münir Karaloğlu’nun önderliğinde kurulan bir vakıf var. Kısaca BURGEV olarak bilinen Bursa Gençlik ve Eğitim Vakfı’nın kuruluştaki en büyük hedefi okul yaptırmak. Ayrıca,durumu iyi olmayan öğrencilere de burs sağlamak.
Bu iki hedefin de bir nedeni var elbette.
Bilindiği gibi…
Paralel yapı daha eğitim aşamasındayken gençleri etkileyip bünyesine katıyor ve Işık Evleri’nden başlayıp okullara yerleştirerek etkili makamlara ve görevlere hazırlıyor. 15 Temmuz darbe girişiminde bu çok açık şekilde görüldü.
BURGEV de kurulurken, paralel yapıyla mücadele edebilmek için onun yöntemini belirledi. Bunun için de Robert Kolej gibi mükemmel bir okul kampusu planlandı.
Böylece…
Çocukların paralel yapı dernek, vakıf ve okullarına gitmemeleri için ortaya alternatif çıkarılması düşünüldü.
İşte…
Halen Antalya Valisi olan Münir Karaloğlu’nun Bursa Valisi olduğu dönemde bu amaçla kurulan vakfın kurucuları arasında AK Parti milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla siyasi yöneticilerin yanı sıra kentin tanınmış işadamları da yer aldı.
Ancak…
Devam eden FETÖ operasyonu sırasında parelel yapı okulları, dernekleri ve vakıflarına maddi yardım yaptıkları gerekçesiyle gözaltındaki işadamlarının büyük kısmının, aynı zamanda Burgev’e de yardım ettikleri görüldü.
Hatta…
Vakfın yönetiminde olup, paralelci bilinen okul ve derneklere bağış yapmaktan gözaltına alınanlar var.
Bu da…
Operasyonların hem en büyük sürprizi, hem de en büyük çelişkisi oldu.
Çünkü…
Yardım toplama aşamasında kentin etkili makamlarda olanları devreye girdikleri için işadamlarının da seçenek şansı azalıyor ve kendilerini bağış yapmak zorunda hissedebiliyorlar.
Bazıları da, “hayırlı bir iş” yapıldığı düşüncesiyle yardımda bulunuyorlar.

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

05

08 2016

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: