Siyasette bahar havası eserken MHP’nin ihraç hamlesi şaşırttı: Dışarıda demokrat, içerde tahammülsüz

Gördüğümüz şu… Ülkenin gündemi 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında siyasetteki bahar havasına kilitlenmişken MHP Genel Merkezi’nin genel başkan adayı Meral Akşener ile Çağrı Heyeti üyeleri Mehmet Bilgiç, Ayhan Erel ve Ali Sağır’ı ihraç istemiyle tedbirli olarak Disiplin Kurulu’na sevk etmesi herkesi şaşırttı.
Kararın…
Akşener’in adaylığını engellemeyi amaçladığı anlaşılıyor, ama galiba bu yeni bir hukuk süreci başlaması anlamına geliyor.
Böyle bir ortamda…
“Seçilmiş Son İl Başkanı” unvanıyla kurultay sürecinde sert açıklamalar yapan Bursa eski İl Başkanı Yüksel Yılmaz’ı arayıp “Başkan seninle ilgili bir karar da var mı?” diye açık açık sorduk.
Yokmuş, ama bugün olmaması yarın öbür gün alınmayacağı anlamına da gelmiyormuş.
MHP Genel Merkezi’nin kararıyla ilgili düşüncesi ise şu:
“15 Temmuz darbe girişimi sürecinde MHP Genel Merkezi haklı olarak milli irade ve demokrasiden yana tavır aldı. Doğru da yaptı. Fakat kendi iç bünyesinde demokrasiden eser yok, aksine tahammülsüzlük var.”
Bakışı şu:
“Başkanlık makamına talip olanlar CIA, KGB, MOSSAD ajanı ya da FETÖ’cü olmakla suçlandı. Sonuç alınamayacağı anlaşılınca eften püften sebeplerle ihraç mekanizması çalıştırılıyor.”
Kaygısı şu:
“Bu tür kararlar yeni kırgınlıklara ve küskünlüklere yol açar.”
Beklentisi ise şu:
“Demokrasiden ve tabanın sesinden vazgeçmemek lazım.”

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

19

08 2016

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: