Uludağ’ın zirvesi dibindeki yeryüzü cenneti Ketenli Yaylası’na Ankara volfram izni verdi, ama Bursa’yı aşamadılar!

yazi-kupuruBu sütunları takip edenler biliyorlar… Uludağ’ın zirvesinin tam altında, Bursa’nın içme suyunu karşılayan Doğancı Barajı’na destek amaçlı Nilüfer Barajı’nın da tam üstünde; Soğukpınar ve Karaıslah köylerinin ortak kullanımı olan Ketenli Yaylası’nda volfram madeni aranması için Ankara’nın verdiği izni, 4 Haziran günü “Bursa’nın suyu tehlikede: baraj üstünde maden krizi” başlığıyla duyurduk.
Yazıda…
DSİ ve BUSKİ’nin baraj suyunun etkileneceği gerekçesiyle olumsuz rapor verdiklerini, Orman Bölge Müdürlüğü’nün ise maden sahasına girişte tünel açılmasına onay verdiğini de aktardık.
Ardından…
GÜMÇED Etik Kurulu’nun hazırladığı raporu 7 Haziran günü yine bu sütunlardan paylaştık. Raporda, hemen üst taraftaki Kozbudaklar’da 1976 yılında volfram arandığı, fakat rezerv ekonomik olmadığı için vazgeçildiği anımsatmasıyla birlikte, baraj suyuna ve çevreye tehdite de dikkat çekiliyordu.
Sonrasında…
Sık gittiği için bölgeyi çok iyi bilen CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil’in arama izni alan şirkete yönelik “Ketenli’ye hiç gelmeyin” uyarısına 26 Haziran günü yer verdik.
İrgil bununla da yetinmedi ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın cevaplandırması isteğiyle TBMM’ye detaylı soru önergesi verdi.
İşte…
İrgil’in o önergesine Bakan Albayrak’tan nihayet cevap geldi.
Üstelik…
Gelen cevapta Ketenli’de volfram madeni aranması konusunda hem tedirgin edici taraf var, hem de sevindiren bir durum var.
Öncelikle…
Bakan Albayrak maden aranması konusuna açıklık getiriyor:
“Bakanlığımız Maden İşleri Genel Müdürlüğü kayıtlarında yapılan incelemede, Bursa ili hudutları dahilinde 649 sicil sayılı volframit ruhsatının bulunduğu tespit edilmiş olup, bu saha ilk olarak 1960’lı yıllarda ruhsatlandırılmıştır.”
Şu nokta dikkat çekici:
“Söz konusu ruhsatın, 6309 sayılı kanun döneminden 3213 sayılı Maden Kanunu’na intibakı yapılmış, 15.05.1987 tarihinden geçerli olmak üzere 31 yıl süreli işletme ruhsatı ve volframit işletme izni düzenlenmiştir.”
Bu noktada…
İşletme ruhsat ve işletme alanının 3 bin 435.82 hektar olduğu vurgulanıyor.
Şu nokta da Bursa açısından rahatlatıcı:
“Ruhsat sahasının bulunduğu alanın milli park ilan edilmesi, izin alınamaması nedeniyle ruhsat sahasında üretim faaliyetinde bulunulmamaktadır.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

23

09 2016

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: